Изузетне сличности укључују дизајн куполе без посаде, трочлану посаду, аутоматски пуњач и планове за интеграцију вештачке интелигенције.
„И АбрамсX и Армата су потенцијални тенкови“, рекао је за Спутњик Дмитриј Корнев, оснивач портала МилитариРуссиа.ру.
„Армата је наш потенцијални борбени тенк, а АбрамсX је тренутно прототип напредног америчког тенка. Јасно је да се наши тенкови, бар на папиру, такмиче са америчким“, објаснио је Корнев. „Већ имамо Армату. Барем се већ тестира. Већ постоји чак и ограничена серијска производња; производи се, пролази тестове од стране војске. АбрамсX је и даље само прототип. Ово је једини примерак, а још увек није ни експериментални тенк.”
Корнев је указао на неколико истакнутих карактеристика које разликују два тенка, укључујући главни топ од 120 мм АбрамсX, у поређењу са главним топом од 125 мм Армата.
„Наше се испоставило да је мало веће; поред тога, за Армату се развија перспективни топ калибра 152 мм. Када се појави, јасно је да ће ватрена моћ Армате бити далеко већа“ од оне њеног америчког колеге.
„Даље, што се тиче дизајна распореда резервоара. Не знамо све детаље, али изглед АбрамсX-а не изгледа као да ће се много променити у поређењу са садашњим Абрамсом као код Армате – који се променио на прилично револуционаран начин у поређењу са претходним генерацијама [руских] тенкова . Армата је заиста тенк друге генерације – има модуларни дизајн, односно одвојене модуле; посебан модул за посаду, одвојени модул одељка за мотор и пренос, посебан борбени модул. Са АбрамсX-ом је, по свој прилици, све једноставније. Односно, узет је стандардни Абрамс и мало побољшан, да тако кажем. А стандардни Абрамс нема ову врсту модуларног дизајна“, рекао је Корнев.
Војни посматрач види очигледан „паритет“ у општим карактеристикама беспилотних купола два тенка, „мада, судећи по изгледу, изгледа да прототип АбрамсX има обимнију куполу, можда за складиштење муниције. Димензије куполе Армата су минимизиране у односу на општу силуету тенка“, истакао је он.
Једина област у којој АбрамсX може имати предност у односу на руску копију, ако икада буде произведен, је његов хибридни мотор. „То јест, имаће електрични погон, а покретаће га дизел мотор – са принципом рада сличним оном код хибридних аутомобила. Планирају да преполове потрошњу горива – то је прилично значајна предност“, нагласио је Корнев, објашњавајући да хибридни мотор значи мању масу, смањен ниво буке и могуће повећане карактеристике убрзања, што би се могло показати критичним на бојном пољу.
Што се тиче заштите, Корнев је уверен да је руски тенк супериорнији.
„Армата је један од најбоље заштићених тенкова на свету. Има динамичку заштиту, размакнути оклоп, паметне димне гранате и комплекс активне заштите који се може инсталирати. АбрамсX је једноставнији. Односно, иако је могуће поставити динамичку заштиту на тенк, најједноставнији модели могу имати само размакнути оклоп, понекад уранијумске уметке. Тачан састав оклопа тенка је још увек непознат, али ће највероватније имати мању заштиту од Армате, а можда чак и од Т-90М Прорив, руског главног борбеног тенка треће генерације".
Када се све сабере, Корнев очекује да ће Армата бити јефтинија од АбрамсX-а, иако ће оба бити скупа (једна Армата, на пример, кошта неколико пута више од цене новог Т-90М за производњу).
„Вероватно није сасвим исправно упоређивати цену руских и америчких тенкова, јер су трошкови другачији, услови су другачији. Америчка опрема је традиционално скупља и кошта један и по пута више од сличне опреме коју производи Русија.
Ово важи и за авионе, пројектиле, подморнице, бродове. Њихов војно-индустријски комплекс је скуп, али за то имају новца“, резимирао је посматрач.
Лекције из Украјине
Прокси рат НАТО-а и Русије у Украјини показао је да принципи тенковског ратовања нису изгубили смисао, 80+ година након првог масовног распоређивања оклопа током Другог светског рата.
Након што су најавили испоруку главних борбених тенкова НАТО-а Украјини, западни званичници и медији су самоуверено предвидели да ће немачки Леопард 1 и 2 и британски Челинџрер II проћи кроз руске тенкове и одбрану попут врућег ножа који пролази кроз путер. Међутим, заустављена украјинска контраофанзива и разбијање украјинских оклопних колона од стране руских минских поља, ваздушних снага и артиљерије показали су оно што је Спутњик све време говорио: да су ефикасна комбинована координација наоружања, обавештајни подаци на бојном пољу, компетенција команданта и вештина тенковске посаде често далеко значајније од карактеристика на папиру било ког тенка.
Корисници друштвених мрежа који коментаришу увођење АбрамсX-а изгледа да су схватили ову једноставну чињеницу, истичући да би „без ваздушне подршке“ и ширења јефтиних асиметричног ратногоруђа као што су дронови, главни борбени тенк следеће генерације могао лако „само постати још разнесеног смећа.”
Други су споменули да са само једном преосталом фабриком тенкова у Сједињеним Државама, која производи 10-15 тенкова месечно користећи реновирани отпад, мало је вероватно да ће АбрамсX „бити доступан у скорије време“, или можда икада, не заборављајући на амерички огромни државни дуг од 32,7 билиона долара који је коначно сустиже и потапа америчку економију. Након тога, неки су предвидели, чак и ако се било који од тенкова изгради, они би могли да се користе за урбане операције пацификације унутар САД, али не и за ратове у иностранству.