„Војно возило, храм, предвиђен је за војнике који учествују у зони специјалне војне операције. Основа возила је алуминијум како би конструкција била лакша и шатор на надувавање димензија 4х4 метара“, рекао је он.
Навео је да возило може да буде аутономно и без шатора и тако свештеник може да дође до војника у „црвеној зони“.
Гришин је додао да возило има све што је неопходно: фрижидер, туш, лавабо, биотоалет и два кревета. Други је намењен за возача-помоћника свештеника. С обзиром на то да свештеник не сме да узима оружје у руке, возач онда врши и функцију обезбеђења.
Храм се може користити и прилоком обука и теренских вежби.
„Храм се напумпа врло брзо, у њему се војници помоле, расклопи се и спремни су даље за покрет. Двојица га намештају и све иконе поставе на своја места и то све ураде за десет минута. Склапа се нешто дуже – 15 минута“, истакао је свештеник.
Додао је да је возило којим се превози храм, возило експерименталног типа и да још увек није коришћено у специјалној војној операцији.
У Ваздушно-десантним јединицама постоје храмови који се састоје из два дела, од шатора са црквеном опремом и приколицом у којој може да се спава. Десант храма се врши помоћу стандардне платформе за технику ВДВ-П-7. На њу се стављају кутије са опремом и шатор. Модул осим дизел-генератора снаге шест киловата, има и фрижидер и клима уређај. Осим тога, аеромобилни храм има пројектор за приказивање филмова, звучнике и другу опрему.
Форум „Армија-2023“ почео је јуче и траје до 20. августа.