Истраживачи су открили да мушкарци с добром кардиореспираторном кондицијом имају далеко ману вероватноћу да ће развити рак мозга и врата, желуца, панкреаса, јетре, црева, ректума, бубрега, плућа и једњака.
Кардиореспираторна кондиција односи се на способност особе да ради аеробне вежбе попут трчања, вожње бициклом и пливања дужи временски период.
Нова студија, објављена у Бритиш Џурнал оф спортс медисин, обухвата резултате које су сакупили стручњаци из Шведске праћењем више од милион мушкараца који су имали у просеку 33 године. Учесници су служили војни рок у Шведској између 1968. и 2005.
На почетку регрутације мушкарци су прошли низ тестова који су процењивали више параметара - укључујући њихову висину, тежину, крвни притисак, снагу мишића и кардиореспираторну спремност.
Током периода праћења око 84 000 их је добило рак, а истраживачи су установили да су мушкарци с вишим нивоом кардиореспираторне кондиције у односу на оне с ниским нивоом имали:
– 19 посто мање шансе за развој рака главе и врата.
– 39 посто мању вероватноћу да ће развити рак једњака
– 21 посто мање шансе за развој рака желуца.
– 40 посто мање шансе за рак јетре.
– 18 посто мање шансе за развој рака црева и 5 посто мање шансе за развој рака ректума
– 20 посто мање шансе за развој рака бубрега.
– 42 посто мање шансе за развој рака плућа.
– 12 посто мање шансе за развој рака панкреаса.
Ови резултати могли би се користити у креирању политике јавног здравства, додатно јачајући подстицаје за промовисање активности усмерених на повећање [кардиореспираторне способности] код младих, написали су аутори, преноси хрватски Дневник.
Истраживачи су открили и да је већа кардиореспираторна способност повезана с благим (7 посто) повећаним ризиком од рака простате и 31 посто већим ризиком од рака коже.
Претходно истраживање које је испитивало исти скуп података сугерисало је да благи пораст ризика од рака простате није био повезан с вишом стопом агресивног рака простате или смрти од рака простате, а могао би се приписати већем броју прегледа.
Аутори су сугерирали и да се већа стопа рака коже може објаснити већом изложеношћу УВ зрачењу.