Двоспратна кућа са белим зидовима и црвеним кровом изгледа неоштећена, што је у потпуном контрасту са кошмарним призором пепела и угљенисаних темеља који су остали од суседних кућа.
Чини се да је чак и део лишћа око ове куће успео да преживи ватру, на велико запрепашћење оних на друштвеним мрежама који су је назвали „Црвена кућа која је преживела пожаре на Хавајима“, преноси Њујорк пост.
Призор је сличан католичкој цркви Мариа Ланакила, историјској згради у Лахаини која је такође изгледала неоштећена у пожарима у којима је погинуло најмање 106 људи.
Уз црвену кућу и цркву, снимци из ваздуха са локалне КИТВ показују да је још неколико зграда поштеђено, а куће стоје усред језивог призора девастираног летовалишта.
Иако је тачан разлог зашто су ове зграде „преживеле“ и даље непознат, начин на који су изграђене вероватно је одиграо кључну улогу.
Пети Тамура, чија породица поседује једну од ретких кућа у Лахаини које су неоштећене пожарима, приписала је њихов опстанак дебелим бетонским зидовима.
Тамура је рекла за Сан Франциско Хроникл да је кућу саградио њен деда, који је радио у оближњој шећерани, са намером да она буде дуготрајна и како би он могао да ужива у својим пензионерским данима 1950-их.
„Изградио је кућу од цемента због буба и суве трулежи на Хавајима“, рекла је она. „Сигурна сам да је кућа преживела због његовог знања и грађевинских вештина“.
Напоменула је да су бетонски зидови у кући толико дебели да би чак могли да пригуше звуке бучног океана.
Иако је Тамура признала да је дом њене породице увек изгледао неприкладно с обзиром да су куће у граду првенствено направљене од дрвета, она каже да је њена породица сада захвална на далековидости њеног деде.
Чини се да су бетон, цигла и камен међу кључним факторима да куће преживе такве разорне пожаре, попут пожара у јужној Калифорнији 2018. године, који је био најсмртоноснији пожар у више од 100 година до Мауија.
У пожару у Калифорнији погинуло је 85 људи и уништено је скоро 10.000 домова, али неке куће су неким чудом преживеле док су суседна имања изгорела до темеља.
Иако јој је драго да је дом њене породице преживео, Тамура је рекла да не жели да посети кућу и породицу свог рођака, који је тренутно поседује, у скорије време.
„Биће поражавајуће поново видети град“, рекла је за Хроникл. "Болеће."