МУЛТИМЕДИЈА

Одшкринута врата ризнице Немањића /фото/

На изложби у Историјском музеју премијерно су представљене идеалне реконструкције круна и одежда српских средњовековних владара и владарки.
Sputnik
1 / 12
Печат жупана Стефана Немање из друге половине 12. века изложен у Историјском музеју Србије у оквиру изложбе под називом "Чекајући сталну поставку"
2 / 12

Круна краља Милутина тешка је готово 1,6 килограма.

3 / 12

Идеална реконструкција круне и жезла царице Јелене.

4 / 12

Копија фреске из манастира Милешеве на којој је представљен Свети Сава.

5 / 12
Идеална реконструкција круне царице Јелене, део је поставке изложбе „Чекајући сталну поставку” у Историјском музеју Србије
6 / 12
Краљица Јелена( у народу названа Анжујска), жена српског краља Уроша I и мајка краљева Драгутина и Милутина, сахрањена је по сопственој жељи у својој задужбини Манастиру Градац
7 / 12

Идеална реконструкција круне цара Душана има 14 узгајаних рубина, 14 узгајаних сафира, 16 дугуљастих рубина, 16 лапис лазулија, 12 аметиста и 304 слатководна бисера.

8 / 12

Реплика штапа Светога Саве (из ризнице маастира Милешева) део је поставке изложбе „Чекајући сталну поставку” у Историјском музеју Србије.

9 / 12

У простору намењеном средњем веку налазе се копије фресака из манастира Лесново, Манасија, Студеница и Сопоћани.

10 / 12

Круна деспота Стефана Лазаревића урађена је на основу изгледа круне на његовој фресци у Цркви Свете Тројице у Манастиру Манасији, која је његова задужбина.

11 / 12
Изложба „Чекајући сталну поставку” је отворена од уторка до недеље у периоду од 12-20 часова, док су сваке суботе организоване посебне вођене туре.
12 / 12
Идеална реконструкција круне цара Душана израђена је на основу изгледа круне на фресци тог српског владара у Манастиру Лесново адужбине деспота Јована Оливера, српског великаша из 14. века
Коментар