НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Пронађен несвакидашњи зид у Перуу: Изненађење за археологе /видео, фото/

У северном делу Перуа откривен је древни полихромни зид за који археолози тврде да је стар више од четири хиљаде година, као и да је био део церемонијалног храма.
Sputnik
На зид су фармери први пут наишли 2020. године током жетве.
Након тога организовано је ископавање након чега се радило на утврђивању порекла зида, рекао је археолог Ферен Цастиљо, вођа истраживачког пројекта у обалној регији Ла Либертад.
„Три године касније започели смо нови поступак чији резултати су нам показали његову старост... Данас смо сигурни да је то зграда изграђена током преткерамичког раздобља (почетно раздобље андских цивилизација), пре између 4000 и 4500 година“, рекао је Цастиљо.
Остаци древне грађевине откривени су у долини Виру око 480 километара северно од Лиме.
Процењује се да је зид висок око три метра, а на њему су троугласте геометријске линије с повременим нијансама црвене и жуте, додао је Цастиљо.
„Најважнији део сигурно је био преткерамички храм с огњиштем у средишту које ћемо вероватно моћи да ископамо касније“, истакао је он.
На северу Перуа налазе се древни церемонијални комплекси попут Карала, који је стар око 5000 година, преноси Ројтерс.
Тамо су и мистериозне гигантске линије Наске исцртане у пустињи пре више од 1500 година у регији Ика.
Најважније археолошко средиште у Перуу су рушевине Мачу Пикчуа које се налазе у регији Куско, и које представљају остатак царства Инка које је пре 500 година доминирало јужним делом континента и протезало се од јужног Еквадора и Колумбије до средишњег Чилеа.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Велико откриће у планинама Анда: Пронађен плесни подијум који одјекује и опонаша ударе грома
Коментар