Главни одбор ПЕС одлучио је у суботу касно увече да се формира нова влада Црне Горе, како је казао мандатар Милојко Спајић — без савеза За будућност Црне Горе.
Спајић је рекао да очекује подршку 44 посланика, али ваља напоменути да је на Главном одбору 45 чланова дало подршку Спајићу, пет било против и двоје било уздржано. Током претходног дана и Алтернатива Црне Горе је саопштила да не подржава овакав начин формирања 44 црногорске владе.
„Алтернатива ЦГ и ја лично смо против оваквог начина формирања нове владе, јер не може значајан чинилац те нове владе бити Бошњачка странка која је партиципирала у власти са ДПС претходних деценија. Они су били у власти и поред оптужби како је претходна власт у Црној Гори спровела депортацију Бошњака деведестих година прошлог вијека, и поред оптужби за корупцију које ових дана пуне насловнице медија, јер је државно тужилаштво покренуло поступак против предсједника БС. Мислим да није у реду да таква партија, која је била у бившој власти, и представљала све оно против чека смо се борили, буде значајан чинилац у новој влади Црне Горе“.
Бошњачка странка је, подсјећа наш саговорник, гласала и за спорни Закон о слободи вјероисповијести који је замало гурнуо Црну Гору у грађански рат.
„То је можда и кључни разлог, јер знамо да су вјерске слободе загарантоване, чак су се и велике силе у Другом свјетском рату сложиле око тога. Дакле, не можемо очекивати да се реформише Црна Гора, ако је у њеној власти партија које је гласала да се руше основна људска и цивилизацијска права. Из тога разлога Алтератива ЦГ је издала саопштење у коме се истиче зашто смо против формирања власти на овакав начин“, поручује Пејак.
Наш саговорник за Спутњик истиче да је јуче имао и разговор са мандатаром Спајићем, у коме су покушали да нађу рјешење и заједнички језик, међутим, у овом моменту АЦГ не може подржати формирања владе.
„Спајић није успио да ме убиједи својом аргументацијом. Један од разлога зашто нијесмо подржали овакав начин формирања власти је што ће владу у Скупштини подржати свега 41 или 42 посланика, дакле, нема шире подршке за значајне реформске измјене и у судству, тужилаштву, у области права, усвајање свих поглавља да би Црна Гора брже ишла ка ЕУ и у остале интеграције. Због тога смо овог пута ускратили подршку за формирање владе која се покушава формирати на овакав начин”, истиче саговорник Спутњика.
Пејак каже да се, у овом односу политичких снага, плаши да би Спајић могао да тражи и подршку СД, што је за Алтернативу потпуно неприхватљиво, јер је и та странка била вјерни састојак Ђукановићеве власти.
„Бојимо се да ће они који су побиједили 30. августа 2020. и касније на свим изборима, и који су се борили за реформе и супротстављали бившем режиму, опет остати по страни. Не треба заборавити да је Бошњачка странка по дубини запошљавала нестручне и необразоване кадрове, искључиво по партијској припадности, што је у супротности са постулатима ПЕС, ми смо зато и подржали ПЕС, а сада БС која је била лидер у таквој врсти запошљавања, биће и значајан дио будуће владе и може слободно да настави са таквим понашањем. БС постаје контролни дио пакета те владе, и нико им не може забранити да запошљавају и даље по дубини, јер ће одмах запријетити да ће срушити владу”, каже наш саговорник.
Пејак подсјећа да је Алтернатива против лидера БС Ибрахимовића и чланова његове партије поднијела више кривичних пријава.
„Ако бисмо подржали такву владу, значило би да одустајемо од својих принципа и да људе аболирамо од закона. Јер, сваки човјек и особа која је крива мора да одговара пред законом, не можемо дати имунитет особи која је под сумњом да има кривичну одговорност за оно што се догађало претходних тридесет година”, поручује Пејак.