НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

У среду нас очекује редак спектакл на небу, следећи тек за 14 година /фото/

Од лета ћемо се опростити уз једну врло ретку небеску појаву. Реч је о Плавом супермесецу.
Sputnik
Последњи пуни месец летње сезоне је пред нама, али не било какав. У среду ћемо видети једини Плави супермесец у овој години (али и наредних година).
Супермесец се јавља кад је Месец у тачки најближој Земљи током своје орбите (и кад је видљив на ноћном небу), познатој још као и перигеј.
Када се налази на удаљености од око 362.000 километара од Земље, Месец се чини отприлике седам одсто већим у поређењу са типичним пуним Месецом, што је разлика у величини коју многи неће нити приметити.

Астрономски спектакл за све

Оно што ту појаву чини још задивљујућом јесте чињеница да нуди астрономски спектакл у којем становништво у урбаним деловима може уживати без одласка у природу и далеко од лаких загађења, које у градовима иначе смањује видљивост звезданог неба, преноси Сајенс алерт.
Ипак, специфичност овог посебног супермесеца лежи у његовој класификацији као „плавог супермесеца“. Према прорачунима пензионисаног НАСА астрофизичара Фреда Еспенака, Месец ће се налазити на удаљености од отприлике 355.000 километара. То га позиционира као најјаче осветљени месец у току читаве 2023. године.

Порекло израза супермесец и Плави Месец

Израз „супермесец“ настао је 1979. године, а сковао га је астролог Ричард Нол. Описује или млади или пуни Месец који се јавља изнад 90 одсто од његове најближе тачке у орбити према Земљи. Иако млади месеци често остају невидљиви са наше тачке гледишта, и млад, и пун месец играју улогу у утицају на плиму и осеку, узрокујући њихове веће флуктуације од уобичајених.
Вредно је напоменути да се израз „Плави Месец“ заправо не односи на боју Месеца. Уместо тога, појам се врти око времена. У том контексту, Плави Месец означава други пуни Месец унутар једног календарског месеца, од којих се први појавио 1. августа.
Док се преовлађујућа дефиниција Плавог Месеца односи на појаву два пуна Месеца унутар једног месеца, раније тумачење било је утемељено на бројању пуних Месеца током годину дана. Традиционално, у години би било 12 пуних Месеца, али би се повремено појавио и 13. пуни Месец.
Модерна дефиниција два пуна месеца која се појављују у једном месецу постала је популарна 1940-их, кроз часопис „Скај енд Телескоп“. То тумачење је касније популаризовала Дебора Бирд у радио емисији „Стар Дејт“ која се тицала науке 1980. године.

Колико је ретка појава Плавог Месеца?

Сами супермесеци су релативно чести, и просечно се јављају три до четири пут годишње. Међутим, Плави Месеци су неуобичајенији феномен који се појављује отприлике једном на свака 33 пуна Месеца. Конвергенција, и супермесеца, и Плавог Месеца је догађај који се одвија отприлике сваких 10 до 20 година. Предвиђа се да ће се идућа појава плавог супермесеца догодити тек 2037. године, према подацима из НАСА-е.
Иако је појава месеца у плавој нијанси веома ретка, није у потпуности немогућа.
Илустрација тог феномена датира из 1883. године када је вулканска ерупција вулкана Кракатау довела до губитка живота 36.000 људи. Ерупција је избацила сумпор- диоксид и пепео у атмосферу, због чега је Месец попримио плав изглед. На сличан начин, шумски пожари имају потенцијал да створе сличан ефекат, што су потврдили и стручњаци из Природњачког музеја у Лондону.
МУЛТИМЕДИЈА
Спектакуларан призор на небу: Како је изгледао супермесец широм света
Коментар