На мапи су приказане и претензије Пекинга на острво Тајван и „линија са девет цртица“ која представља кинеске претензије на већи део Јужног кинеског мора.
Како је након објављивања мапе изјавио портпарол кинеског Министарства спољних послова Ванг Венбин, Кина се нада да ће се одговарајуће стране објективно и рационално односити према новом издању „стандардне мапе“ света.
Према његовим речима, став Кине о Јужном кинеском мору увек је био јасан, а кинеске власти сваке године ажурирају и издају различите типове стандардних мапа.
„Циљ је пружање картографских услуга широј јавности и подизање свести јавности о стандардној употреби мапа. Надамо се да ће заинтересоване стране приступити овоме објективно и рационално“, рекао је Ванг Венбин.
Након објаве карте, уследиле су реакције околних земаља.
Министарство спољних послова Малезије саопштило је да мапа није обавезујућа за територију земље.
Индонежански министар спољних послова Ретно Марсуди изјавила је да ће став ове земље о спорним територијама у Јужном кинеском мору са Кином остати непромењен и након објављивања кинеске „стандардне мапе“ за 2023. годину.
Како наводи индонежанска новинска агенција АНТАРА, Марсуди је навела да тренутни став Индонезије – порицање територијалних претензија Кине у Јужном кинеском мору – није нов. Став Индонезије према овом питању увек се одређивао пресудом Конвенције УН о праву мора, УНЦЛОС, из 1982. године.
Портпарол Министарства спољних послова Индије Ариндам Багчи изјавио је да је Индија упутила Кини протест због објављивања мапе која укључује низ индијских територија.
„Данас смо дипломатским каналима упутили оштар протест кинеској страни због такозване ‘стандардне карте’ Кине за 2023. годину, која полаже право на територију Индије. Одбацујемо ове наводе, јер немају никаквих основа. Овакви потези кинеске стране само компликују одлуку о пограничном питању“, истакао је Багчи.
Између Индије и Кине постоји дугогодишњи територијални спор око припадности скоро 60.000 квадратних километара у североисточној држави Аруначал Прадеш, као и планинским подручјем у северном Кашмиру. Линија фактичке контроле, која замењује границу између земаља у овом региону, налази се у региону Ладак. У јесен 1962. овај спор је чак прерастао у погранични рат.