Овако Александар Лукић, научни сарадник на Институту за политичке студије, за Спутњик коментарише изјаву портпарола Европске уније „да је важно што пре да се организују локални избори на северу КиМ, на којима ће Срби учествовати без икаквих предуслова“.
Западу одговара да Срби не добију ништа
Другим речима, сви они захтеви због којих су Срби изашли из косовских институција, међу којима је најбитнији био почетак процеса формирања Заједнице српских општина по Бриселском споразуму, за ЕУ - нису битни.
Лукић није изненађен овим ставом из Брисела јер сматра да они имају више разлога за журбу.
„Овако нешто смо могли и да очекујемо с обзиром да све време овог терора на северу КиМ ниједном нису пропустили да помену да „обе стране треба да спусте лопту“. Иако, Срби са КиМ и Београд ни прстом нису макнули да би настало ово стање које је тренутно на терену,“ истиче Лукић.
Другим речима, додаје наш саговорник, српски захтев за поштовање споразума који је Приштина потписала, а за који је гарантовала ЕУ, неко жели да обезвреди.
„Дакле, Бриселски споразум више не би имао никакав смисао. Јер шта би то значило да се сад одрже избори, Срби на њих изађу, па да онда поново излазе из косовских институција јер споразум није испоштован? Уосталом, ситуација је иста, ако не и гора него што је била и онда када су Срби изашли из косовских институција. Није јасно чему оваква политика води, осим ако можда Европи не одговара да се српски захтеви испуне, док им са друге стране не одговара ни овакво стање терора на северу КиМ,“ истиче Лукић.
ЕУ жури да одреши косовски чвор
Сматрам, наставља наш саговорник, да је потреба ЕУ да се тренутна ситуација на северу КиМ превлада тако што би Србе натерали да сами себи „скоче у уста“ и пређу преко свега. Наравно, додаје Лукић, овде је веома битан и тајминг јер и ЕУ и Америци понестаје времена за бављењем косовским питањем јер и једне и друге чекају избори.
„Њима се свакако жури јер се геополитичка ситуација мења. Ближе се амерички председнички избори, а познато је да у том периоду САД буду мало троме на спољнополитичком плану, јер се баве собом. Зато у изборној години и не предузимају неке крупне кораке већ се труде да сакупе политичке поене међу својим бирачима, па више раде на унутрашњем плану,“ каже Лукић.
Он каже да Срби морају да покушају да на сваки могући начин издрже и да истерају своје, јер смо на страни правде и закона.
Лоша одлука али хајде да поновимо
Иначе, Стано је поновио став да априлски избори за градоначелнике у априлу нису понудили дугорочно политичко решење, иако су спроведени у складу са правним оквиром Косова.
Портпарол Европске уније је додао и да би ти избори морали бити одржани у складу са договором о деескалацији тензија, којом је Европска унија 3. јуна ове године од Косова и Србије тражила да предузму мере за деескалацију ситуације и уздрже се од било каквих даљих некоординисаних акција.
Шта Брисел спрема на Балкану била је тема емисије "Свет са Спутњиком":