РУСИЈА

Руски дипломата: Савет безбедности УН претворио се у платформу за дезинформисање о Украјини

Савет безбедности УН одавно се претворио у платформу где западне земље износе лажне информације о Украјини, изјавио је стални представник Русије при УН Василиј Небензја на седници Савета безбедности.
Sputnik
„Према неким наводима, на пример, о Украјини, Савет безбедности одавно се претворио у платформу за изношење најапсурднијих лажних информација и пропагандне реторике од стране западних земаља. При чему се мишљење Запада категорички представља као једино исправно“, рекао је Небензја
Према његовим речима, један број земаља користи режиме санкција, уведене под окриљем УН, за политички притисак на непожељне.
Он је скренуо пажњу на политику западних чланица Савета безбедности УН у вези са променом фокуса расправе у Савету уколико покренуто питање не одговара њиховим строго националним интересима. Јасан пример за то је, како је рекао, дискусија о ревизији или укидању санкција земљама у којима рестриктивне мере више не одговарају тренутној ситуацији.
„Није тајна да неке државе санкционе режиме користе као полуге политичког притиска, штавише, под међународним окриљем УН“, рекао је Небензја.
Како је истакао, „упркос тренутној превазиђености разлога због којих су санкције уведене, сваки пут се налази све више разлога да се оне одрже на снази“.
„Истовремено, примећујемо да се неформални покровитељи санкционих досијеа често руководе природом сопствене сарадње са одређеном земљом на дневном реду Савета“, приметио је он.
„Савет је још једном био сведок упорних покушаја проширења ограничења на Централноафричку Републику и Мали искључиво да би се одржао спољни притисак на њих. Суверено мишљење ових земаља на дневном реду Савета безбедности демонстративно је игнорисано, како се доследно игнорише и њихова легитимна забринутост“, нагласио је руски дипломата.
Он је додао и да западне сталне чланице Савета безбедности УН критикују Русију због коришћења вета, али саме заправо користе „скривени вето“ на рачун осам гласова у Савету сагласних са њима, стога Савет безбедности не треба проширивати додавањем нових „једногласних“ представника Запада.
Коментар