РУСИЈА

Руска војска: Обама и Стејт департмент промовисали војне биопрограме САД у иностранству

Сједињене Америчке Државе намеравају да прошире мрежу биолошких лабораторија у иностранству које контролишу и наставе програм „Заједничког смањења претњи“ наметнутог земљама постсовјетског простора, саопштио је начелник снага за радијациону, хемијску и биолошку заштиту Оружаних снага Русије генерал-потпуковник Игор Кирилов.
Sputnik
Према његовим речима, предвиђено је да се ради по већ разрађеној шеми, када су у реализацију планова Пентагона укључена цивилна министарства и посредничке организације, укључујући Центар за контролу и превенцију инфекција (ЦДЦ).
Кирилов је нагласио да је током рада експертске групе на јачању Конвенције о забрани развоја, производње и складиштења бактериолошког (биолошког) и токсичног оружја у Женеви у августу, Пентагон објавио политички документ „Преглед политике у области биолошке заштите“ који дефинише деловање Министарства одбране САД у овој области до 2035. године.
Политика коју је разрадила америчка администрација заснива се на Стратегији националне одбране САД, Националној стратегији биолошке безбедности и Плану за супротстављању биолошким претњама и повећању спремности за пандемије.
Кирилов је посебно истакао да, иако је наведени циљ његове реализације „обуздавање употребе биолошког оружја и реаговање на природне појаве“, документ ствара правни основ за даљу војно-биолошку експанзију САД и истраживања ван националне територије.
„О војно-биолошкој природи планиране активности сведочи и чињеница да ће је спроводити Савет за биолошку заштиту којим председава заменик америчког министра одбране Вилијам Ла Плант“, рекао је Кирилов.

САД желе глобалну контролу биолошке ситуације

Генерал је приметио да Сједињене Америчке Државе и Украјина приказују војно-биолошка истраживања као мирољубиву сарадњу прикривајући се Конвенцијом о биолошком оружју.
„Разговарајући о питању националне имплементације Конценције, Руска Федерација је још једном покренула питање кршења одредби Конвенције од стране кијевског режима и његових западних покровитеља. Констатовано је да САД и Украјина позиционирају војно-биолошка истраживања као сарадњу у мирољубиве сврхе, скривајући се иза члана 10. Конвенције“, рекао је он на брифингу.
Руска страна има документоване доказе о учешћу америчког Стејт департмента у реализацији Програма унапређења биолошке безбедности од 2016. године, рекао је Кирилов.
Према његовим речима, у складу са планом финансирања, предвиђено је издвајање најмање 40 милиона долара само за привлачење разних америчких непрофитних и невладиних организација да учествују у програму.
РУСИЈА
Руска војска: САД се спремају за нову пандемију
Према његовим речима, ови материјали показују активно учешће Стејт департмента у биолошким програмима у другим земљама, као и тежњу Вашингтона да користи треће стране извођача за скривање налогодаваца и циљева спровођених истраживања.
Такође је додао да САД посебну пажњу посвећују спровођењу својих биолошких програма у земљама Блиског истока, Југоисточне Азије и Африке, а Украјину су издвојиле као посебан регион за биопрограме.
„Посебна пажња посвећена је земљама Блиског истока: Ираку, Јемену, Јордану; Југоисточне Азије: Индонезији, Филипинима; и Африке: Кенији, Мароку, Уганди“, прецизирао је генерал.
Тиме САД настоје да успоставе глобалну контролу над биолошком ситуацијом и за то предузимају административне, финансијске и дипломатске напоре, оценио је Кирилов.
„Размере војно-биолошких активности и обимна сарадња извођача потврђују не само добијена документа, већ и изјаве представника политичких кругова у самим Сједињеним Америчким Државама“, додао је генерал.
Према његовим речима, рад америчких биолабораторија широм света представља сталан извор биопретњи, пре свега за земље у којима се оне налазе.
„С обзиром на то да САД нису у стању да контролишу сопствене биолошке објекте, активности америчких лабораторија широм света су стални извор биолошких претњи, пре свега за становништво оних земаља у којима су смештене. Пример за то је Украјина, на чијој територији ради неколико десетина таквих објеката које су склоњене из међународне контроле“, навео је Кирилов.
Генерал је приметио да, по свему судећи, ни сама америчка администрација не зна тачан број својих биолошких лабораторија.
У прилог својим речима Кирилов је навео случај у граду Ридли (Калифорнија, САД), где је у марту 2023. године откривена „подземна“ лабораторија на територији напуштене индустријске зграде која је радила са патогеним микроорганизмима. У њој се налазило око 30 фрижидера и замрзивача, термостата и опреме за култивисање микроорганизама. У просторијама лабораторије пронађено је око хиљаду трансгенских лабораторијских животиња и око осам стотина узорака биоматеријала. Анализа Центра за контролу и превенцију инфекција открила је присуство најмање двадесетак патогена у узорцима, укључујући узрочнике ковида 19, ХИВ-а и хепатитиса.
„Истрагом је утврђено да лабораторија ради од октобра 2022. године уз грубо кршење основних принципа биолошке заштите. На пример, лабораторијске животиње су држане у незадовољавајућим условима, што је доводило до њихове смрти. Одлагање биоматеријала, укључујући узорке крви, ткива и серума, обављано је без поштовања санитарних стандарда. Истовремено, прави власник лабораторије никада није пронађен, а стварни циљеви њених активности нису утврђени“, нагласио је Кирилов.
Он је напоменуо да ово није изолован случај, потврђујући недостатак одговарајуће контроле САД над развојима двоструке намене.
Како је навео, Запад промовише идеју о стварању финансијског фонда на платформи Конвенције о биолошком оружју за доделу средстава за пројекте који су му од користи.
Он је подсетио да је у периоду од 8. до 17. августа 2023. године у Женеви одржан други састанак радне групе за јачање Конвенције о забрани биолошког и токсичног оружја. Догађај је одржан са циљем развијања конкретних и ефикасних мера за јачање Конвенције о забрани развоја, производње и складиштења бактериолошког (биолошког) и токсичног оружја.
„Упркос чисто стручној природи састанка, због става Сједињених Америчких Држава и Украјине, расправа о дневном реду била је изузетно политизована. Западна група земаља промовисала је идеју о стварању добровољног финансијског фонда на платформи Конвенције, коју контролише посебно формирана комисија са могућношћу издвајања наменских средстава за пројекте који им одговарају“, прецизирао је Кирилов.
Према његовим речима, Русија се при томе залагала за равноправан приступ технологијама и научним достигнућима у биолошкој области, позивајући да се не дозволи једнострано ограничавање држава-потписница конвенције.
Русију је подржао низ земаља чији је број почео да расте због реакције светских медија на објављивање докумената о војно-биолошким активностима Сједињених Америчких Држава.
Истовремено, у извештајима невладиних организација (Интерпол, Светска здравствена организација, Организација за забрану хемијског оружја, Комитет за Резолуцију СБ УН бр. 1540), чији задаци нису ни на који начин повезани са предметом и циљевима конвенције, Кирилов је приметио прозападне идеје о „опционом режиму верификације Конвенције и могућности његове замене неодговарајућим механизмима.

Повећан број структура које се баве биоистраживањем

Кирилов је додао да је број административних структура укључених у спровођење биоистраживања у САД значајно порастао, а формиран је и Биро за глобално здравље, који ће учествовати у стварању светског система за праћење заразних болести.
„Како се испоставило, ово није једина структура коју је америчка администрација формирала 2023. за организовање истраживања двоструке намене ван националне територије. Првог августа формиран је Биро за глобално здравље и дипломатију Стејт департмента“, приметио је Кирилов. рекао.
Према његовим речима, званични циљ нове институције је „међународна сарадња у области ефикасне превенције, откривања и контроле заразних болести, укључујући ХИВ/АИДС“.
„У пракси ће биро одговарати за утврђивање политике и координацију дејстава Вашингтона за успостављање глобалног система за праћење заразних болести и постизање лидерства Сједињених Америчких Држава у овој области“, објаснио је генерал.
Он је додао да је за руководиоца нове структуре именован специјални амбасадор Џон Нкенгасонг, који је раније био директор Афричке регионалне канцеларије Центра за контролу и превенцију болести, структуре која је укључена у спровођење војно-биолошких програма САД.
Кирилов је нагласио да постоје документи да је у промовисању биолошких програма САД у другим земљама на предлог Стејт департмента учествовао и бивши амерички председник Барак Обама (2009-2017).
Према његовом мишљењу, незаконита војно-биолошка активност САД захтева правну процену праћену независном истрагом.
Размере војно-биолошких активности САД и обимну сарадњу извођача потврђују не само доступни документи, већ и изјаве самих америчких политичара. Конкретно, амерички председнички кандидат из Демократске партије Роберт Кенеди Млађи, у интервјуу новинару Такеру Карлсону признао је да Сједињене Америчке Државе имају биолошке лабораторије у Украјини, где се, између осталог, развија биолошко оружје коришћењем различитих врста нових синтетички изведених сојева, као и КРИСП-Р технологија и методе генетског инжењеринга које раније нису биле доступне.
„Овакве изјаве су потврда илегалних војно-биолошких активности САД, захтевају правну процену са накнадном независном истрагом. Током интервјуа се сазнало да је око 36 хиљада људи укључено у амерички програм биолошког наоружања, док се од јавности скрива списак објеката са степеном изолације БСЛ-3 и БСЛ-4, где се таква истраживања спроводе“, објаснио је Кирилов.
Према Кенедијевим речима, које наводи Кирилов, све је то постало могуће након терористичког напада 11. септембра и каснијег потписивања Патриотског акта којим је поново покренута трка у наоружању, али уз употребу биолошког оружја. Он је додао да је ова одредба коришћена, између осталог, као рупа у међународним уговорима које је ратификовао амерички Конгрес.
„Подсећам да су САД управо 2001. године блокирале рад на правно обавезујућем протоколу Конвенције о биолошком оружју, чиме је потпуно искључена могућност међународне контроле њихових војно-биолошких истраживања“, нагласио је Кирилов.
Члан 10 Конвенције наводи да се њени учесници „обавезују да промовишу што потпунију размену опреме, материјала, научних и техничких информација о употреби бактериолошких (биолошких) агенаса и токсина у мирољубиве сврхе и имају право да учествују у таквој размени“.
Осим тога, према Конвенцији, њени учесници ће „такође сарађивати у помагању, појединачно или заједно са другим државама или међународним организацијама, даљем развоју и примени научних открића у области бактериологије (биологије) за превенцију болести или за друге мирољубиве сврхе“.
РУСИЈА
Руска војска: САД планирале тестирање лекова на становницима трећих земаља
Коментар