Дипломата је навео да неке сталне чланице Савета безбедности оптужују Русију да често користи своје право вета. Приметио је да западним земљама није потребан вето, јер „имају осам гласова у џепу“, што у суштини представља скривени вето.
„То је разлог што Савету безбедности није потребно проширење на рачун нових западних чланова које имају исто став“, рекао је он.
Савет безбедности је главни орган УН. Поред пет сталних чланова (Русија, Кина, САД, Велика Британија и Француска) у раду учествује десет чланица које нису сталне, а које бира Генерална скупштина УН. Према резолуцији, тих десет чланица Савета безбедности се бирају по географском принципу. Пет чланица су државе из Азије и Африке, једна је из Источне Европе, две су државе Латинске Америке, две из Западне Европе и других дражава.
Русија је последњи пут применила право вета крајем августа приликом гласања о нацрту резолуције о санкцијама против Малија. Нацрт резолуције су припремили Француска и Уједињени Арапски Емирати (УАЕ). Постоји предлог да ће се санкције које су већ уведене продужити на годину дана до 31. августа 2024. године. Остали чланови Савета безбедности, осим Кине, гласали су за, док се кинеска страна уздржала од гласања.