„Према информацијама које је добила Спољна обавештајна служба, САД очигледно нису задовољне развојем догађаја у Нигеру, где је након војног пуча недавно на власт дошла привремена администрација на челу са генералом Абдурахманом Чијанијем. У Вашингтону размишљају о томе како не само да успоре тенденцију претварања Африке у један од центара моћи мултиполарног света, која је опасна за Запад, него и да приграбе француско 'наслеђе' у стратешки значајном Сахелу“, наводи руска служба.
Како се наводи, у Белој кући раде на различитим опцијама „јачања демократије“ у Нигеру.
„Сматра се да је неоправдано да се то ради преко Економске заједнице држава Западне Африке, која је тесно повезана са Паризом. Американци као 'ефикаснију' опцију виде физичку елиминацију 'лидера пуча', који се ослањају на подршку већине становништва. Представници америчких обавештајних служби разговарају директно са партнерима о потенцијалним извршиоцима могућих атентата, рачунајући на људе из најближег окружења лидера прелазних структура, по могућности из редова оних који су прошли специјалну обуку у образовним институцијама Пентагона“, прецизирано је у саопштењу.
Суочивши се са неочекиваним и, за себе, крајње непријатним геополитичким буђењем Африке, Бела кућа је одлучила да прибегне старим, провереним рецептима, истиче руска Спољнообавештајна служба.
Међутим, како је прецизирано, употреба таквих „прљавих метода“ од стране Вашингтона није ништа ново.
„Почевши од 60-их година прошлог века, Американци су циљано радили на 'избављању' афричког континента од јаких националних лидера. ЦИА је, конкретно, умешала прсте у убиство Патриса Лулумбе у Конгу, свргавање Квамеа Нкруме у Гани, хапшењу Нелсона Манделе у Јужноафричкој републици. Америчка обавештајна служба деловала је тако окрутно и дрско, да је чак председник САД Линдон Џонсон у налету беса назвао 'проклетом корпорацијом убица'“, подсећа руска страна.
Ескалација у Нигеру
Побуњеници у Нигеру су 26. јула објавили да смењују Мухамеда Базума са места председника земље, затварају границе, уводе полицијски час, суспендују устав и забрањују политичко деловања партија. Они су 28. јула саопштили да је шеф државе постао генерал Абдураман Тијани. Током пуча он је предводио председничку гарду, чије су јединице притвориле и настављају да држе Базума. У Базумовом кабинету прво су тврдили да војска није подржала побуњенике, али је касније команда Оружаних снага изјавила о својој солидарности са њима.