СРБИЈА

Столтенберг и Османијева: НАТО подржава дијалог, распоређивање КБС на север захтева сагласност Кфора

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг поздравио је најављени састанак на највишеем нивоу у оквиру дијалога Београда и Приштине у Бриселу и поручио да је дијалог једини начин да се реше отворена питања између две стране и постигне решење које, како је навео, омогућава поштовање права свих заједница на КиМ.
Sputnik
Столтенберг је на заједничкој конференцији за новинаре након разговора са председником привремених приштинских институција Вјосом Османи у Бриселу поновио да НАТО снажно подржава дијалог који се води посредством ЕУ између Београда и Приштине.
"Поздрављам најаву о одржавању још једног дијалога на високом нивоу наредне недеље. То је једини начин да се реше отворена питања и постигне решење којима се поштују права својих заједница. То захтева стрпљење, истрајност и компромис", рекао је Столтенберг.
Он је поздравио недавне кораке који су предузети како би се смањиле тензије на северу КиМ, укључујући смањење броја припадника специјалне полиције на северу и планове за одржавање општинских избора.
Столтенберг је рекао да је кључно избећи даљу ескалацију.
"Позивам обе стране да избегну запаљиву реторику и да делују уздржано и у складу са својим обавезама", нагласио је он.
Навео је да је са Османи у Бриселу разговарао о тензијама на северу КиМ и важности мандата Кфора у складу са Резолуцијом 1244.
Он је рекао да је напад на снаге Кфора у мају ове године, када су, како је рекао, повређена 93 припадника те мисије НАТО, потпуно неприхватљив и поручио да је важно да починиоци одговарају.
Столтенберг је нагласио да, у складу са обавезама Приштине из 2013. године, свако распоређивање косовских безбедносних снага на северу КиМ захтева сагласност Кфора.
Он је додао да НАТО очекује благовремене и смислене консултације о свакој акцији косовских безбедносних снага или косовске полиције које би могле да утичу на безбедносно окружење.
Столтенберг је подсетио да је НАТО након немира на КиМ распоредио стотине додатних трупа у покрајини и истакао да Кфор наставља да пажљиво прати ситуацију и спреман је да реагује када је то неопходно како би испунио свој мандат у оквиру УН да осигура безбедно окружење и слободу кретања за све заједнице на КиМ.
Указао је и на важност неутралности и непристрасности за успех Кфора.
"Наш командант на Косову је у блиском контакту и са безбедносним организацијама на Косову, и са српским шефом одбране", навео је Столтенберг.
Вјоса Османи је, говорећи о наставку дијалога 14. септембра у Бриселу, рекла да се Приштина нада да ће постојати уравнотежен приступ ЕУ, тврдећи да то некада није био случај.
Она је додала и да је равноправан приступ важан "ако желимо да видимо стабилне резултате и резултате који доприносе миру и безбедности у региону".
Поновила је и тврдње да је Приштина једина "конструктивна страна" у том процесу, а да је "дугачак списак споразума" које Београд не спроводи.
Казала је и да је "север Косова био и биће и даље саставни део Републике Косово".
"Нећемо дозволити да север Косова постане бојно поље за остваривање хегемонистичких амбиција регионалних аутократа. Уместо тога, ми смо посвећени даљој интеграцији локалних заједница, подржавајуц́и њихова уставом загарантована права и нудећи им социоекономске могуц́ности за просперитет", тврди она.
Коментар