Међународна конференција „Немирни атом“ о употреби муниције са осиромашеним уранијумом одржана је данас у Руском дому у Београду.
Агресија НАТО – варварска акција против српског народа
Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан Харченко оценио је да акција НАТО 1999. године није била хуманитарна, већ варварска акција против српског народа, усмерена ка уништењу СРЈ као државе.
Он је оценио да муниција са осиромашеним уранијумом има карактеристике нуклеарног оружја, „можда не по својим утицајима на рушење и убијање, већ по свом утицају који долази касније“.
„То је научна чињеница коју је нажалост потврдила тужна пракса у Србији“, додао је Боцан Харченко.
Употреба осиромашеног уранијума – масовни злочин
Амбасадор је истакао да ће правда и истина победити без обзира што Запад одбија да прихвати сведочанство свог варварства. А истина је да ће као и у другим случајевима агресивних дејстава Запада, околности коришћења муниције са осиромашеним уранијумом бити сврстане у низ ратних злочина.
„Овде у бившој Југославији, на територији Србије апсолутно није било војних циљева за коришћење ове врсте оружја која може, са својим последицама да се пореди са оружјем за масовно уништење. Циљ је био један – нанети што већу штету Србији и српском народу не само током агресије већ и током дугог периода у будућности“.
Принципијелна разлика између Русије и Запада
Према његовим речима, није било војне потребе да се муниција са осиромашеним уранијумом користи ни на Косову и Метохији, ни у Републици Српској, а тако нема потребе ни да се користи данас у Украјини.
Међународна конференција „Немирни атом“ у Руском дому
© Sputnik / Дејан Симић
„Узгред, Војска Руске Федерације има читав контигент такве муниције али нема говора о њеном коришћењу имајући у виду њен утицај на Украјину и у томе је принципијелна разлика између Русије и Запада“, додао је Харченко.
Пресуда против НАТО до краја године
Адвокат Срђан Алексић, заступник оболелих од последица коришћења муниције са осиромашеним уранијумом и чланова њихових породица подсетио је да је од 2001. године до данас поднето 35 тужби против НАТО. Најдаље се отишло по првој тужби за пуковника Драгана Стојичића, где се НАТО изјаснио да има имунитет, што није тачно јер не може имати имунитет због ратног злочина према цивилном становништву.
Употребом муниције са осиромашеним уранијумом НАТО нам је загадио земљу воду и ваздух. Више од 15 тона осиромашеног уранијума је бацио, како они сами тврде, на територији Јужне Србије и косова и Метохије, а наши извори кажу преко 35 тона. А то је више од 300 пута више радијације него у Хирошими и Нагасакију, што значи да ми имамо епидемију канцера у Србији, објаснио је Алексић.
„Остале тужбе су такође поднете пред вишим и основним судом у Београду и очекујемо расправе. Очекујемо за Драгана Стојчића налаз из Торина, онако како ради мој колега Анђело Фиоре Тартаља, адвокат из Рима. Значи вештачила је иста институција која је вештачила и италијанске војнике и у том налазу имамо 21 метал који је токсичан и опасан за организам и преко 500 пута више осиромашеног уранијума у телу Драгана Стојчића. То значи да пресуду очекујем до краја године, да нам суд закаже рочиште. Друге доказе немамо, а пошто НАТО не жели да учествује у поступку судија може да донесе одговарајућу пресуду.“
Одштету од НАТО наплатити преко Бечке конвенције
Алексић је истакао да би се одштета од НАТО могла добити уколико суд донесе правоснажну и извршну пресуду.
Међународна конференција „Немирни атом“ у Руском дому
© Фото : Руски дом, промо
„Имамо Бечку конвенцију која дозвољава да се у тим ситуацијама спроводи наша пресуда као што њихове пресуде могу да се спроводе у Србији, путем Бечке конвенције. НАТО има својство правног лица и своје фондове и ми се надамо да ћемо одштете наплатити преко њихових фондова. Али, сачекајмо да добијемо прве пресуде“, закључио је Алексић.
На међународној конференцији „Немирни атом“ промовисана је Алексићева књига „Пројектили правде“ и приказан је документарни филм „Осиромашени уранијум“ посвећен бомбардовању СРЈ, руског аутора Александра Рогаткина.