„Време је да погледамо архитектуру Савета безбедности. Мислимо да она мора да буде инклузивнија и свеобухватнија“, рекао је он.
Кирби је напоменуо да ће Бајден ове недеље у свом говору подржати проширење Савета безбедности УН.
Тренутно Савет безбедности УН има пет сталних чланица: Русију, Велику Британију, Кину, САД и Француску. Свака од ових земаља има право вета. Десет чланица Савета, изабраних по географској основи, имају статус несталних чланова.
Представници америчке администрације су више пута говорили о потреби реформе Савета безбедности УН. Конкретно, Бајден је током свог говора прошле године на 77. заседању Генералне скупштине УН рекао да Вашингтон подржао повећање броја сталних и несталних представника у Савету безбедности УН, укључујући и на рачун земаља Африке и Латинске Америке.
САД подржавају давање Индији статуса сталне чланице у Савету безбедности УН. Поред тога, према писању Дејли Телеграфа, САД би желеле да виде и Немачку и Јапан у реформисаном Савету безбедности.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније је изјавио да Русија посебно истиче Индију и Бразил као достојне кандидате за стално чланство у Савету безбедности УН уз обавезно присуство неке од афричких држава.