СРБИЈА

Дачић из Њујорка: Земље УН осуђују понашање Приштине

Понашање Аљбина Куртија и његово одбијање да дође до напретка у дијалогу Београда и Приштине не наилази на подршку, већ на значајну осуду великог броја земаља чланица Уједињених нација, изјавио је у Њујорку министар спољних послова Србије Ивица Дачић који је током дана имао неколико важних састанака на маргинама 78. заседања Генералне скупштине УН.
Sputnik
Дачић је пренео да је током радног доручка са министрима спољних послова са Западног Балкана, шефица словеначке дипломатије Тања Фајон покренула питање дијалога и ставова Аљбина Куртија са последњег састанка.
„То не наилази на подршку, напротив. На значајну осуду великог броја земаља чланица УН наилази његово понашање и одбијање да се дође до напретка у дијалогу, који је са наше стране условљен формирањем ЗСО, што је потписано још пре 10 година“, рекао је Дачић.
Дачић је за Косово онлајн казао да ће на маргинама Генералне скупштине УН бити веома значајних сусрета, пре свега председника Вучића, али да остаје да се види да ли је могуће доћи до некаквог напретка.
„Косово овде не учествује на незваничан начин, они су ту као нечији гости, по ходницима... И то је доказ тога колико је свима њима и важно да се дијалогом дође до политичког решења. За сада нема назнака да су они променили своје политичке ставове. Они су криви за изостанак напретка у дијалогу и то сви виде. И у Вашингтону, и у Бриселу, и овде у Њујорку“, јасан је Дачић.
Шеф српске дипломатије је истакао и да ће се Србија у Њујорку трудити да, пре свега са земљама које нису признале Косово, утврди и учврсти то њихово становиште.
„Важно је да ту нема никаквих промена, а нема их. Барем за сада нисмо чули да долази до неких пољуљаних ставова тих земаља, по питању признања независности Косова“, рекао је Дачић.
Он је додао да је боравак у Њујорку, на Генералној скупштини УН, што је најважнија седмица у раду те организације, увек прилика да делегација Србије, коју предводи председник Александар Вучић, разговара са бројним значајним светским лидерима о темама билатералног, али и регионалног карактера и значаја, као што је управо дијалог са Приштином.
Погледајте шта је о ситуацији на Косову ексклузивно за Спутњик рекао руски амбасадор у Београду Александар Боцан-Харченко:
Коментар