Курти послао писмо у Вашингтон, Берлин, Рим и Париз: Откривено шта пише у њему
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти рекао је да је послао писмо немачком канцелару Олафу Шолцу, француском председнику Емануелу Макрону, италијанској премијерки Ђорђи Мелони и америчком секретару Антонију Блинкену о дијалогу са Београдом у Бриселу и додао да је у њему навео да га изасланик ЕУ Мирослав Лајчак не води како треба.
Sputnik„Прво што сам урадио 15. септембра је то да сам послао писмо са образложењем у Париз, Берлин, Рим и Вашингтон. Париз и Берлин су потврдили да су прихватили писмо. Зато сам послао писмо и канцелару Шолцу, председнику Макрону, премијерки Мелони и секретару Блинкену. Овде имамо посла са изаслаником који је искривио процес, не фокусирајући се на потпуну примену основног споразума, већ дозвољавајући да се кола ставе испред коња“, рекао је Курти, преносе приштински медији.
Курти је изнео тврдњу да недавни дијалог у Бриселу није био успешан због Београда који је условљавао да се оснује Заједница српских општина, пре него што се примене Бриселски и Охридски споразум.
Он је на конференцији за новинаре рекао да ЗСО не може да буде услов за имплементацију споразума и да се то питање мора решити у оквиру 10 тачака Основног споразума,
преноси Економија онлајн.
„У позиву на састанак није дефинисана конкретна тачка дневног реда, али речено је о плану имплементације постигнутог споразума. Наш предлог је био заснован на принципу инклузивности што је значило да сваки члан треба да буде укључен у план имплементације. Нисам ја открио принцип свеобухватности. Обавеза имплементације сваког члана је наведена у анексу. У том анексу је приказано да сваки члан основног споразума мора да се имплементира и да стране морају да га имплементирају“, рекао је Курти.
Он је казао да је на састанку са високим комесаром ЕУ за спољну политику и безбедност Жозепом Борељом и високим представником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком од њега затражено да одмах пређе на преговоре у вези са чланом 10.
„Јасно сам ставио до знања да се не можемо договорити без имплементације чланова. Јасно сам вам ставио до знања да би следећи корак требало да буде договор о плану редоследа. На састанку нисмо постигли разумевање“, рекао је он.
Курти је додао и да су Борељ и Лајчаки на састанку 14. септембра били синхронизовани са председником Србије Александром Вучићем, као и да је он на тај састанак отишао са конкретним предлогом, преноси Коха.
Тај његов предлог, рекао је, био је заснован на принципу инклузивности, што значи да сваки члан треба да буде укључен у план имплементације редоследа.
„На састанку 14. септембра у Бриселу дошло је до координације и синхронизације ставова између високог представника за спољну политику Европске уније Жозепа Бореља, емисара за дијалог Мирослава Лајчака и председника Србије Александра Вучића. Било је јасно позиционирање против Косова, а посебно против основног споразума. Они су дошли са ударом на будућност Косова. Или ћемо спровести споразум у целини, или не можемо да спроведемо оно што Србија жели“, рекао је Курти.
Додао је и да је Лајчак након састанка изашао у јавност са документом за који је рекао да га је Вучић прихватио, а Курти одбио.
„Такве информације су нетачне. У том Лајчаковом плану се спроводи оно што Србија тражи“, рекао је Курти.
Курти је рекао да мере које је ЕУ увела против Косова треба уклонити, јер је ситуација на северу деескалирала, пише РТК.
„Деескалација се догодила у знатној мери, није било инцидената и насилних протеста два месеца. Адреса за поновну ескалацију није у Приштини, већ у Београду и прекограничном хотелу Копаоник. Деескалација би требало да буде довољна да се преиспита укидање мера“, рекао је Курти.
Он је говорио и о одржавању ванредних избора у четири општине на северу, рекавши да су косовске институције јасно ставиле до знања пут којим се мора ићи да би се тамо одржали ванредни избори.
„Одазваћу се позиву суда“
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти рекао је на конференцији за медије да ће се одазвати позиву суда, уколико буде позван, као сведок одбране у случају које такозвано специјално тужилаштво терети Србина Драгишу Миленковића за ратни злочин почињен током рата на Косову.
„Ја сам био много пута по затворима и по судовима, није да имам носталгију да идем опет. Ако ме суд буде позвао, ја ћу се одазвати и отићи ћу у својству о коме ми суд каже да треба“, рекао је Курти.
Адвокат Дејан Васић поднео је две молбе на писарници Владе у коме тражи да се Курти појави као сведок одбране, а након што се суд и тужилаштво сложило са тиме да он буде сведок у процесу против Миленковића.
„Аљбин Курти би са своје стране требало да каже пар речи о кредибилитету осумњиченог и његовом поступању према садашњем премијеру, а тадашњем притворенику Аљбину Куртију коме је правио друштво док је био у ћелији, доносио му књиге да чита, са којим је пуно времена провео у разговорима“, рекао је тада Васић.
Подсетимо, Драгиша Миленковић из Кишнице код Грачанице ухапшен је у јуну ове године и истог дана када је ухапшен против њега је подигнута оптужница коју је Васић одбацио као неутемељену, а упркос жалбама, Миленковићу је одређен притвор у ком се и сада налази.
„Мислим да је предмет Драгише Миленковића 15. по реду, у којем је осумњичени пријављен тог дана када је ухапшен. Сви су ти предмети пријављивани након 20 и више година. Ми још увек не знамо ко су сведоци, на основу чијих је изјава и каква је садржина изјава која га терете“, рекао је Васић након одрешивања притвора.
Погледајте шта је о ситуацији на Косову ексклузивно за Спутњик рекао руски амбасадор у Београду Александар Боцан-Харченко: