Антонов је, на захтев новинара да прокоментарише изјаве представника америчке администрације да је Русија, наводно, непоуздан партнер Јерменији у области безбедности, казао да су овакве инсинуације локалних званичника нечувене.
Према његовим речима, Американци, заправо, „подилазе неконструктивним јавним саопштењима јерменских политичара“, чији је циљ да „скину са себе одговорност“ за сопствене неуспехе у унутрашњој и спољној политици.
„Москва је увек тежила да овој земљи пружи неопходну помоћ, укључујући и слање мировних снага у Карабах. Чињеница да су руски војници погинули на дужности, само истиче спремност Москве и на тешке одлуке ради постизања мира између азербејџанског и јерменског народа“, нагласио је дипломата.
Он је поручио да је Русија била и остаје верни савезник Јерменије.
Реакција САД на нацизам – нејасна
Антонов је такође прокоментарисао реакцију портпарола Стејт департмента САД Метјуа Милера на појављивање украјинског нацисте и бившег припадника СС дивизије Јарослава Хунке у парлемнту Канаде.
Амбасадор сматра да политички естаблишмент САД, генерално, показује „нејасноћу“ кад је реч о нацизму у Украјини.
„Амерички политички естаблишмент није приметио бруталну одмазду против противника пуча 2014. године у Дому синдиката у Одеси; није забринут што такозвани „добровољачки батаљони“ отворено употребљавају СС симболе; не противе се откривању у самој Америци споменика у част вођа украјинског национализма који су сарађивали са Адолфом Хитлером“, подсетио је Антонов.
Дипломата је закључио да је прекрајање историје Другог светског рата неприхватљиво.
Претходно, на седници парламента Канаде је у част посете украјинског председника Владимира Зеленског 22. септембра, између осталих, присутан био и 98-годишњи Јарослав Хунка, кога је председавајући Доњег дома парламента уз аплауз представио као „борца за независност Украјине од Руса током Другог светског рата“.
Испоставило се да је Хунка бивши припадник добровољачке дивизије „Галиција“ СС трупа, у којој су били украјински националисти и која не само да се борила против Црвене армије, већ је била позната и по зверствима над Јеврејима, Пољацима, Белорусима и Словацима.