„Сви присутни су гласали за усвајање закона и његово укључивање на дневни ред седница парламента“, саопштила је заменица шефа сталне парламентарне комисије за државно-правна питања при парламенту Јерменије Арусјак Џулакјан.
Опозиција није присуствовала седници. Сада се очекује да нацрт одлуке размотри парламент на пленарној седници.
Како тврди представник Јерменије за међународна правна питања Егише Киракосјан, процес ратификације Римског статута је поново покренут због „ратних злочина Азербејџана“ на јерменској територији.
Он је такође саопштио да је Јерменија предложила Русији да потпишу билатерални споразум за правно решење по питању Римског статута Међународног кривичног суда, те да се очекује реакција Москве.
По речима Киракосјана, чак и ако руска страна не буде желела да потпише споразум, разговор „о могућем хапшењу руског председника у случају његове посете Јерменији је неразуман, јер лидери земаља имају имунитет“.
Москва упозорава на последице
„Партнери из Јерменије су одмах на почетку обавештени да је ратификација Римског статута Међународног кривичног суда у Јерменији неприхватљива у условима када је та структура издала 'налоге за хапшење' највишег руководства Русије“, саопштило је Министарство спољних послова Русије.
Истиче се да је „размотрена иницијатива Јеревана о закључивању билатералног споразума, те да је Москва предложила компромисну опцију која би одговарала обема странама“.
„Нажалост, та опција није уважена, а уместо тога у Јерменији су донели политичку одлуку у корист ратификације Римског статута“, објашњава руска страна.
У Москви сматрају да ће одлука јерменских власти „имати најнегативније последице по билатералне односе“.
„Теза коју промовишу јерменски представници да приступање Међународном кривичном суду наводно никако неће утицати на руско-јерменске везе није тачна. У најмању руку, тешко је замислити посету руског руководства Јерменији, посебно када посланици из владајуће странке позивају на хапшење Владимира Путина на захтев 'хашке Темиде'“, наводи Министарство спољних послова Русије.
Додаје се да руска страна рачуна на то да ће се у Народној скупштини Јерменије наћи трезвене снаге које неће подржати одлуку која је очигледно токсична за руско-јерменске односе.
Поводом одлуке Јерменије огласио се и портпарол руског председника Дмитриј Песков.
„Јерменија је суверена држава и ми се, наравно, надамо да такве одлуке неће негативно утицати на наше билатералне односе јер овде говоримо о статуту који не признајемо, ми нисмо његови потписници. Али ове одлуке ( које се доносе у оквиру Римског статута) изузетно су непријатељске по нас“, казао је Песков.
Подсетимо, Међународни кривични суд у Хагу 17. марта издао је налоге за хапшење председника Русије Владимира Путина и дечјег омбудсмана Марије Лавов-Белове због оптужби за „илегално депортовање“ украјинске деце.
Коментаришући ову одлуку, портпарол Кремља Дмитриј Песков је напоменуо да Москва не признаје јурисдикцију тог суда.
У наставку погледајте ново издање емисије „Мој поглед на Русију“: сазнаћете да ли су управо у Њујорку отворена врата пакла за човечанство, како изгледа кад Јеврејин поздравља нацисту и како је Никол Пашињан коначно препустио Нагорно Карабах Азербејџану.