ДРУШТВО

Колико су нам деца залуђена телефонима: Истраживање показало страшне бројке

Недавно истраживање показало је колико времена деца проводе за својим телефонима, а бројке су заиста невероватне, тачније застрашујуће.
Sputnik
За потврду како су млади (а и многи старији) залуђени телефонима и да их ретко испуштају из руку није потребна никаква научна студија, али истраживања могу да помогну да се сазна о каквом је великом проблему реч и какве би могле бити последице на тинејџере. Њихови телефони стално звоне или вибрирају.

Константно зујање 24 сата

Малтене неко их стално зове, примају поруке, обавештења с друштвених мрежа и слично, а поред толико дистракција, питање је како и могу да раде друге ствари, посвете се школи и учењу.
Према недавним резултатима истраживања „Комон сенс медије“, број обавештења која тинејџери добијају током дана је невероватно велики. У радикалнијим случајевима та бројка може да износи до чак пет хиљада током 24 сата. У већини случајева бројке ипак нису такве, али прилично су забрињавајуће. Наиме, половина младих између 11 и 17 година дневно прима најмање 237 обавештења на свој телефон.
У највећем броју случајева обавештења долазе од пријатеља с друштвених мрежа и четвртину њих добијају током наставе, а око пет одсто њих током ноћи.
За потребе студије више од 200 младих је на својим телефонима инсталирало посебну апликацију која је пратила њихово коришћење телефона - када и које апликације користе као и обавештења која примају. Између осталог, у истраживању су праћена обавештења која корисници добијају с Тик Тока, Снепчета, Фејсбука*, Инстаграма* и Дискорда.
Оснивач и извршни директор „Комон Сенс Медије“ Џим Стјуер коментарисо је како су тинејџери изложени „константном зујању“ телефона.
Од када отворе очи, пре него што оду у купатило, узимају телефоне у руке и током целог дана су константно форсирани да одговарају на поруке пријатеља на друштвеним платформама, рекао је Стјуер додавши како је то доминантан фактор у њиховим животима.
Ипак, показало се, како деца одрастају, да им такав стил живота више толико не одговара и омета их у свакодневним обавезама па с временом све више њих користи опцију „do not disturb“ на својим уређајима.
Скоро сви, односно њих 97 одсто, телефоне је користило у школи, при чему их је већина користила за контактирање родитеља, док би се неки уз телефоне „одморили“ између школских обавеза.

Не осуђујте децу, причајте с њима

У овом извештају спомињу се и савети за родитеље око начина на који би требало да комуницирају са својом децом око овог проблема. Они не би требало да их осуђују због тога јер је то данас једноставно свет у којем живе, већ би родитељи с њима требало да причају, покажу интерес за њихова искуства с телефонима и објасне им да им се могу поверити у вези са свим, без страха да ће им одузети телефоне, пренео је „Њујорк пост“.
Наглашава се како и родитељи често проводе пуно времена с телефонима у рукама, често и сами користећи исте апликације као и њихова деца. Управо би ту чињеницу требало искористити за размену искустава, али и експериментисање у начину на који се користе телефони, али и видети како би такве промене могле да делују на расположење, концентрацију и спавање.
Такође, спомиње се и употреба алата за контролу времена које дете проводи онлајн. Они захтевају значајну укљученост родитеља, а показало се како нису увек најделотворнији. Такви алати родитељима неће помоћи да схвате како се њихово дете заиста осећа и шта проживљава на мрежи. Зато је од велике важности разговарати са својом децом како би схватили како они размишљају и каква су њихова искуства у коришћењу интернета.
* Активности „Мета“ (друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм) забрањене су у Русији као екстремистичке
Коментар