РЕГИОН

Уставни суд БиХ оспорио два закона Републике Српске

Уставни суд БиХ донео је одлуку у којој тврди да Закон о техничким прописима Републике Српске није у сагласности са чланом Устава БиХ који се односи на правни поредак и надлежности институција, а оспорио је и поједине чланове Закона о обезбеђењу квалитета у високом образовању Српске.
Sputnik
Захтев за оцену уставности Закона о техничким прописима Републике Српске поднео је Шефик Џаферовић (СДА) када је био на позицији бошњачког члан Председништва БиХ.
Захтев се односи на неусклађености одредаба оспораваног закона са одредбама Устава БиХ које се односе на успостављање јединственог тржишта на целој територији БиХ, људска права и основне слободе, међународне стандарде и недискриминацију.
Уставни суд је јуче на седници утврдио да није у складу са Уставом БиХ члан Закона о обезбеђењу квалитета у високом образовању Српске у којем је наведено да Агенција за високо образовање Републике Српске представља Републику на међународним конференцијама, скуповима, међународним организацијама и удружењима у оквиру своје надлежности и да Агенција сарађује са међународним органима, телима и институцијама надлежним за високо образовање и обезбеђење квалитета.
Према истом захтеву који је 2021. године поднело седам делегата Већа народа Републике Српске, Уставни суд је донЕо оцену да у складу са Уставом БиХ није ни члан осам Закона о обезбеђењу квалитета у високом образовању Српске у тачкама које се односе на надлежност Агенције.
Од тога су, како преноси РТРС, изузете тачке у вези са прикупљањем и обрадом података о систему високог образовања и другим системима с којима је високо образовање повезано, те подстицањем научноистраживачког рада свих заинтересованих страна у области обезбеђења квалитета, као и надлежностима Агенције да обавља и друге послове у складу са овим закононом, прописима из области вискоког образовања и Статутом.
Истом одлуком, Уставни суд БиХ је за још неке чланове Закона о обезбеђењу квалитета у високом образовању Српске навео да нису у складу са Уставом БиХ.
Коментар