Аманпур је искористила Ђоковићево име у прилично нејасном контексту, а све у вези са његовом поруком са претходног Ролан Гароса.
Ђоковић је, подсетимо, после победе у првом колу турнира у Паризу над америчким тенисером Александром Ковачевићем упутио поруку.
„Косово је срце Србије. Стоп насиљу“, навео је Ђоковић.
Он је тиме пружио подршку сународницима из јужне српске покрајине који су тих дана били на мети специјалних јединица полиције тзв. Косова, у моменту када су албански градоначелници преузели општине са већински српским становништвом.
Због свега се огласио и Ролан Гарос јер је Ђоковићева порука засметала „западној јавности“.
„Не постоји званично правило о томе шта играчи смеју или не смеју да кажу. Француска тениска федерација неће предузимати никакве мере“, наведено је у саопштењу.
А и да јесу, Ђоковић је рекао да неће променити свој став.
„Нисам политичар и немам намеру да улазим у дебате политичке. Јако ме боли као Србина то што се догађа на Косову, наши људи који су протерани из општина. Најмање што сам могао да урадим је ово, осећам одговорност као јавна личност и син човека који је рођен на Косову, осећам потребу да покажем подршку и целој Србију. Не знам шта будућност доноси за српски народ и Косово, али је врло потребно да се покаже подршку“, рекао је Новак.
Месецима касније, некако је та изјава Ђоковића дошла у центар пажње фамозне Кристијан Аманпур, током интервјуа са председником Србије Александром Вучићем.
„Могу ли да вас питам како користи за ситуацију снимак када чувени тенисер Новак Ђоковић напише на камери „Косово је срце Србије. Зауставите насиље“, гласило је питање Аманпур, са нејасним идејом шта је тиме желело да се постигне, пошто је потоње питање председнику Србије гласило – „да ли подржавате такву реторику“.
Вучић је на све одговорио кратко и јасно.
„Ја верујем да је Новак Ђоковић то написао из срца јер у то верује 99 посто људи у Србији“, навео је Вучић и поручио да је на политичарима да се боре за бољи живот и Срба и Албанаца.
Аманпур је, подсетимо, годинама уназад имала Ђоковића на мети, проглашавала је Рафаела Надала за најбољег тенисера свих времена, а подржала је и идеју да је српски тенисер требало да се повуче са Аустралијан опена, који је на крају завршио депортацијом, кроз политички мотивисану одлуку тадашњих тамошњих власти.