„Велика ми је част да за време свог мандата присуствујем овом важном догађају и за Београд и Србију. Тома Здравковић је симбол једног времена, културе и душе српског народа. Број људи који се данас скупио показује колико је Тома важан за Србију и дух српског народа који је он на себи својствен начин успевао да је пренесе кроз своје песме“, рекао је Шапић приликом откривања и додао да ће Скадарлија сасвим сигурно у будућности бити препозната као „Томина улица“.
Споменик Томи Здравковићу у београдској Скадарлији
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Љајић се захвалио и бившим и садашњим челницима града Београда јер су како је рекао у једној транспарентној атмосфери помогли да се испоштују све законске обавезе како би се реализовала иницијатива коју је подржало више хиљада грађана Београда, али и много оних широм Србије.
Тома Здравковић, споменик у Скадарлији
© Tanjug / Владимир Шпорчић
Он је истакао да откривени споменик слави најпре великог уметника, текстописца, ствараоца па тек певача, значајног за целу Србију, али и онај велики простор на коме је стварао.
„Ово је споменик свим Бранкама, Данкама, Јеленама, Љиљанама, свим палмама на обали мора, свим проклетим недељама, кафанама, споменик свим Томиним песмама, тим временима, али и Томи Здравковићу као човеку“, закључио је Љајић.
Иницијативу за постављање споменика Љајић је поднео пре тачно две године и два дана.
Споменик Томи Здравковићу у београдској Скадарлији
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Љајић је тада рекао да ће споменик бити симбол једне културе у једној земљи која је нестала управо 1991. године када је Тома преминуо, а да је Тома јединствена појави чему говори и чињеница да су његове песме на једнак начин доживљаване од Триглава до Ђевђелије, пренео је Танјуг.