„За ратификацију Римског статута Међународног кривичног суда и усвајање изјаве о ретроактивном признавању надлежности Међународног кривичног суда гласало је 60 посланика, а против је било 22“, рекао је председник парламента Јерменије Ален Симоњан.
Након документа у парламенту, документ треба да потпише председник земље након чега ступа на снагу 60 дана након завршавања унутрашњих државних процедура.
Опозиционе снаге су гласале против ратификације документа.
Фракција „Јерменија“ је саопштила да сматрају ратификацију Римског статута по представљеној процедури – неуставном.
Републиканска партија Јерменије, која је део фракције „Имам част“, навела је да намера власти земље да ратификују Римски статут у тренутној геополитичкој ситуацији прети непредвидивим последицама.
Такође истичу да је Међународни кривични суд изузетно политизован орган, те да његов статут нису ратификовале ни моћне силе, сталне чланице СБ УН као што су САД, Кина и Русија. Странка сматра да ће ратификовање Римског статута задати непоправљив ударац јерменско-руским односима.
Како је рекао премијер Јерменије Никол Пашињан, Јереван је одлучио да ратификује Римски статут Међународног кривичног суда јер инструменти ОДКБ и јерменско-руског партнерства нису довољни за осигуравање безбедности земље.
Раније је Москва упозорила Јереван да ће одлука о ратификовању Римског статута имати крајње негативне последице по билатералне односе две земље.
Подсећамо, Међународни кривични суд у Хагу 17. марта издао је налоге за хапшење председника Русије Владимира Путина и дечјег омбудсмана Марије Лавов-Белове због оптужби за „илегално депортовање“ украјинске деце.
Коментаришући ову одлуку, портпарол Кремља Дмитриј Песков је напоменуо да Москва не признаје јурисдикцију тог суда.