ЕКОНОМИЈА

Успон тржишта криптовалута: „Тренутно севају ножеви у борби за профит“

Ако је веровати новим најавама, 2024. године се спрема велики могући помак на крипто тржишту.
Sputnik
Блокчејн технологија удахњује нови живот традиционалном схватању и поседовању имовине, привлачећи инвеститоре док цене криптовалута флуктуирају. Тржиште „токенизације“, које укључује дигиталне токене засноване на блокчејну који представљају средства попут обвезница и акција, добија на замаху.
Водеће финансијске компаније као што су „Лондон Сток Иксчејнџ Груп (LSEG.L), „ВиздомТри“ и „Мире Асет Секјуритис“ инвестирале су или истражују развој платформи за трговање токенима. „Френклин Темплтон“, „УБС Асет Менаџмент“ и „АБН Амро“ увели су токенизиране верзије средстава као што су фондови тржишта новца и зелене обвезнице.
Према истраживању „ЕИ-Партенона“, више од трећине институционалних инвеститора у САД и скоро две трећине богатих инвеститора планирају да инвестирају у токенизовану имовину у наредној, 2024. години.

„Тренутно севају ножеви у борби за тржишни удео и профит, тако да су ове идеје за смањење трошкова веома моћне“, рекао је Колин Батлер, глобални шеф институционалног капитала у блокчејн фирми „Полигон Лабс“, пренео је Ројтерс.

Токенизација нуди неколико предности традиционалним финансијама, укључујући транспарентно трговање, повећану ликвидност, смањене трошкове и бржа решења путем паметних уговора. Међутим, критичари указују на проблеме као што су празнине у инфраструктури трговања, недоследна глобална регулатива и ограничена привлачност инвеститора.
Тренутно, тржишна капитализација токенизованих јавних хартија од вредности износи 345 милиона долара, што је делић тржишта криптовалута од трилиона долара. Ови токени су забележили пораст од 2,3 одсто у последњих 30 дана, а заостали за добитком биткоина за 10 одсто.
„Мислим да је овај пут другачије, углавном зато што сада видите куповину великих компанија на вишем нивоу“, рекао је Морган Крупетски, шеф институција и тржишта капитала у „Ава Лабс“.
Упркос преосталим препрекама, укључујући потребу за већим фондовима за трговање, остаје оптимизам када је у питању улагање у криптовалуте.
У будућности се људи надају бољем мрежном ефекту где више компанија усваја исте платформе како би имовином олакшали трговину, рекао је Даг Швенк, извршни директор компаније „Диџитал Асет Рисерч“.
Коментар