Како стоји у опису фотографија и видео-снимка, дрон „бајрактар ТБ-2“ је летео у близини аеродрома у Ђаковици. Јавности није познато да ли је то матични аеродром тог дрона, као што се не зна ни да ли је имао дозволу Кфор-а.
„Бајрактар ТБ-2“ је борбена беспилотна летелица, која може служити за извиђање, али и за дејства вођеним ракетама по земаљским циљевима. У ваздуху може да проведе највише 27 сати, а може да се подигне до 6.000 метара.
Приштина је један борбени дрон први пут представила средином јула. Тада није наведена ни тачна цена ни број дронова, као ни у коју сврху ће се користити.
Дан пошто је приказан у Приштини огласио се и Кфор:
„Што се тиче употребе свих категорија дронова и сродних ограничења, укључујући „бајрактар ТБ-2“, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација из 1999. године, командант Кфор-а има примарну надлежност за ваздушни простор изнад Косова“, стајало је тада у саопштењу Кфора.
Борбени дрон „бајрактар ТБ-2“ није једино наоружање које је Приштина добила или купила од Турске, јер од Анкаре набавља минобацаче, хаубице, оклопна возила, као и противоклопне ракете, преноси РТС.
Присуство Турске на Косову и Метохији, огледа се и у све већем броју турских војника у Кфору, до краја године чак њих 1.000, као и чињеници да ће за четири дана дужност команданта здружених снага преузети, по први пут, турски генерал-мајор Озкан Улутас.