Подсећајући да је Владимир Зеленски и раније најављивао стварање заједничких фабрика за производњу оружја са страним партнерима, руски експерти наводе да западне компаније, ипак, нису заинтересоване за озбиљна улагања у украјинску војну индустрију због високих ризика.
Осим тога, Запад је усредсређен на промоцију сопствених војних производа у оквиру овог сукоба и заинтересован је да тај сукоб траје што дуже, пошто продаја оружја доноси озбиљну зараду тим компанијама.
„Почнимо од онога што се зове војни буџет Украјине, а који је на почетку специјалне војне операције износио око 5 – 6 милијарди долара. Међутим, Запад је током руске специјалне војне операције ‘напумпао’ Украјину доларима и сумом која је отприлике 10 пута већа од војног буџета Украјине. Од тог новца Кијев не само да купује оружје од западних земаља, него планира и да ради на украјинско-турском, украјинско-америчком или украјинско-немачком развоју производње. Подсетићу да је Турска намеравала да на територији Украјине производи дронове ‘бајрактар’, али када смо ми почели да скидамо с неба и уништавамо те дронове, Турска и Украјина су изгубиле интересовање за те ‘бајрактаре’, а та идеја је остала да виси у ваздуху“, каже руски војни експерт Виктор Баранец.
Експерт подсећа да је након тога и немачки произвођач оружја „Рајнметал“ најавио отварање производног погона у Украјини заједно са „Укроборонпромом“, украјинском државном компанијом за производњу оружја, с обзиром да су та два предузећа у мају постигла споразум о јачању украјинских „технолошких и одбрамбених капацитета“.
Фабрика вредна 200 милиона евра могла би да производи око 400 тенкова годишње. Међутим, након што је та немачка компанија, иначе произвођач тенкова „леопард 2“, најавила летос да ће отворити погон у Украјини, Русија је упозорила да ће постројење бити „легитимна мета“ за њене снаге.
„Дакле, ту се појављује немачка компанија ‘Рајнметал’, која каже да ће производити тенкове са Украјинцима на територији Украјине, на шта је заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев прилично саркастично и мудро поручио ‘Рајнметалу’: ‘Само правите ваше тенкове и дајте нам координате тог погона“, каже Баранец.
Експерти напомињу да је Украјина, и много пре руске специјалне операције, протраћила огроман потенцијал који је поседовао совјетски војно-индустријски комплекс, а с друге стране развој наменске индустрије отежава и одлив становништва. Земљу је напустило око 10 милиона људи, укључујући квалификоване кадрове и раднике, тако да постоји прилично озбиљан недостатак ресурса у сваком погледу.
Другим речима, војно-индустријски комплекс Украјине је у лошем стању, као и цела њена привреда.
Кијев је био домаћин прве конференције одбрамбене индустрије на којој је Владимир Зеленски објавио о стварању савеза одбрамбене индустрије са глобалним лидерима у тој области
© AFP 2023 / SERGEI SUPINSKY
Западно оружје легитимна мета
У склопу напора украјинских власти да повећају производњу оружја у земљи, како би се супротставили Русији и смањили звисност од испоруке оружја из иностранства, Кијев је био домаћин прве конференције одбрамбене индустрије на којој је Зеленски објавио о стварању савеза одбрамбене индустрије, коме су се, по тврдњама Кијева, већ придружило 38 компанија из 19 земаља.
Зеленски је рекао да је приоритет развој одбрамбене производње уз коришћење модерних технологија, укључујући производњу ракета и беспилотних летелица у Украјини у сарадњи с глобалним лидерима у овој области.
Међутим, исте седмице је шеф Савета за националну безбедност и одбрану Украјине, Алексеј Данилов тврдио нешто сасвим друго - да земља ипак пребацује део своје одбрамбене производње у иностранство због претње од руских напада на украјинске фабрике оружја.
Баранец каже да у том случају - пребацујући производњу оружја у европске земље - „лукави Кијев“ покушава да увуче Европу у вртлог овог сукоба.
„Не знам колико ће то бити ефикасно, пошто руска војска има један прецизан задатак - сво западно оружје које у Украјину стиже преко пољско-украјинске границе и других граница треба да буде уништено. Сада се амерички политиколози и генерали чуде колико су оружја испоручили, а Путин и Шојгу све то уништавају... Знате, планови у политичком, војно-политичком смислу су лицемерни, али то су све амбициозни планови које Русија зна како да разбије. И потпуно сам сигуран да ћемо их разбити, јер је цела територија Украјине на удару наших ‘кинжала’, ‘калибaра’, пројектила Х-101 и других ракета“, каже Баранец.
Баранец додаје и да је евентуална изградња подземних, добро утврђених фабрика у Украјини нереална, јер је то веома скупо, а изградња таквих објеката би предуго трајала.
Зеленски се спрема за изборе?
Да би се подржала сарадња и развио индустријски комплекс, Украјина планира да оснује и посебан одбрамбени фонд, који ће бити финансиран дивидендама од државних одбрамбених ресурса и од продаје конфисковане руске имовине.
Зеленски је изјавио да тај потез има за циљ да властима у Кијеву обезбеди „додатне ресурсе“ за јачање војне производње, стварање нових одбрамбених програма и подршку војсци, али није прецизирао да ли је реч о скоро 300 милијарди долара руских златних и девизних резерви које су замрзнуте од стране Запада, или о имовини у руском власништву у Украјини, заплењеној након покретања војне операције Москве у фебруару прошле године.
Међутим, руски аналитичари сумњају да ће Кијев моћи да добије значајна средства од продаје руске имовине на територији Украјине, па такве најаве Зеленског имају више симболично значење, док је финансирање руским средставима замрзнутим на Западу тренутно готово немогуће, упркос сталним причама у ЕУ и САД о потреби пребацивања руских средстава Кијеву. Уосталом, оцењују експерти, Запад за сада покушава да се уздржи од таквог трансфера, јер би то задало снажан ударац њиховом финансијском систему.
Москва је више пута истицала да је конфисковање руских средстава „апсолутно незаконита радња која је у супротности са међународним правом“, а блокирање њене имовине на Западу називала је „крађом“.
Иначе, Зеленски је одржао и састанак са представницима одбрамбених компанија из САД, Велике Британије, Немачке, Француске, Турске, Шведске и Чешке, који су допутовали у Кијев ради учешћа на форуму одбрамбене индустрије.
Они су разговарали о изгледима за партнерство и заједничку производњу оружја, а украјински председник је истакао да су приоритети за Кијев „ваздушни штит“ и разминирање. Поред тога, рекао је Зеленски, Украјина је заинтересована за производњу ракета дугог домета и артиљерије са новим могућностима.
Има и мишљења стручњака да је форум у Кијеву једноставно намењен да се закамуфлира испоруке западног оружја украјинском производњом, а неки све ове оптимистичне најаве Зеленског виде и као увертиру у нову председничку кампању.