СРБИЈА

„Безусловна сарадња Србије или ће бити последица“: Претња из ЕУ због догађаја у Бањској

Портпарол Европске уније Петер Стано изјавио је данас да је порука Брисела и међународних партнера након састанака у Гранади о односима Београда и Приштине да обе стране треба да се врате дијалогу и смире тензије на северу КиМ.
Sputnik
Стано је, када је реч о догађајима у Бањској, поновио да ЕУ од Србије очекује пуну и безусловну сарадњу и истакао да ти догађаји морају да буду у потпуности разјашњени или ће "бити последица".
Он је додао да ће ЕУ, када буде имала јасну и комплетну слику о томе шта се догодило, одлучити о наредним корацима у свом приступу према Београду, Приштини, дијалогу и региону.
Стано је рекао да је самит у Гранади био добра прилика за низ састанака и потврдио да се високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ састао са председником Србије Александром Вучићем и председницом привремених приштинских институција Вјосом Османи.
"Порука високог представника и свих држава чланица ЕУ и међународних партнера Косову и Србији је да се врате дијалогу. Ово је једини изводљив начин за решавање питања нормализације односа Косова и Србије", рекао је Стано.
Он је додао да се од Београда и Приштине очекује и да су обе стране позване да ураде све да дође до деескалације ситуације на северу КиМ.
Када је реч о истрази у вези са догађајима у Бањској, Стано је поновио да ЕУ очекује не само пуну, већ и безусловну сарадњу Србије.
"Ако постоји воља, постоји и начин. Не треба се крити иза формалности признавања или непризнавања. Има довољно начина за то како можете да делите своје налазе, како можете да сарађујете, како можете да допринесете пуној истрази јер је ово несто јако озбиљно што се десило 24. септембра и мора да буде у потупности разјашњено јер це имати последице. Биће последица. Тако да мора да буде у потпуности истражено", поручио је он.
Стано није желео да коментарише појединачне фазе истраге нити то колико је људи оптужено или не у оквиру ње.
"Став ЕУ, који је више пута поновљен, је да очекујемо пуну и безусловну сарадњу Србије, од било кога ко може да допринесе да се заврши ова истрага ускоро тако да имамо јасну слику о томе шта се десило, ко је у томе учествовао, ко је то организовао. ЕУ ће, на основу тога, одлучити који ће бити наши наредни кораци у приступу према Србији, Косову, дијалогу и региону", рекао је Стано.
СРБИЈА
Коначна уцена Америке: Хил је дуго ћутао, па „открио“ шта се крије иза дима крвавих сукоба у Бањској
Коментар