Како је саопштио Институт, после европског рекорда у броју урађених операција на отвореном срцу у једном дану и освајања светског трона у извођењу замене аортног залиска на срчаном мишићу (ТАВИ), од раног јутра, хируршке екипе Института ,,Дедиње“, распоредиле су се у пет операционих сала изводећи, по први пут у Србији и региону, а можда и у Европи, 10 миниинвазивних операција и једном дану.
„Пацијенти са коронарном болешћу и они са урођеним срчаним манама, старости од 30 до 80 година, ће за један дан након операције стајати на својим ногама, отићи кући, а већ други или трећи дан ће бити оспособљени за свакодневне животне активности“, наводи се у саопштењу.
Даље се каже да екипе кардиохирурга, васкулараца, анестезиолога, кардиолога, инструментарки, анестетичара, перфузера, трансфузиолога, клиничких биохемичара, лабораната, медицинских сестара, техничара и болничара данас раде на реконструктивној хирургији митралног, затим замени аортног залистка и микро бајпасу (МИДЦАБ).
„У свакој од ових процедура учествује по три кардиохирурга, функционишући тимски, онако како се то одавно ради у овој кући, те тако Институт чини све да укине листе чекања, да пацијенти буду задовољни и здрави“, стоји у саопштењу и додаје да о добробитима миниинвазивне хирургије за пацијента, коју Институт ,,Дедиње” одавно ради рутински, довољно говори мали рез, што је донедавно било незамисливо.
„Код свих ових операција је примењивана тешка хирургија, са великим резом, који је подразумевао пресецање грудне кости, много спорији и тежи опоравак. Институт ,,Дедиње” је већ одавно постао моћан центар за миниинвазивну и ендоксопску хирургију срца. Доктори Института су обучавани у најбољим светским центрима из којих доносе најсавременије процедуре и нове приступе у лечењу срца и крвних судова“, закључује се у саопштењу.