„Истакнуто је да је неопходан моментални прекид ватре са обе стране и обнављање преговарачког процеса“, наводи се у саопштењу руске стране.
Путин и Ердоган такође су изразили спремност да активно допринесу решавању сукоба.
Лидери су истакли да је дугорочно мирно решење блискоисточне кризе могуће искључиво на основу формуле „две државе” коју је одобрио Савет безбедности УН, а која предвиђа стварање независне палестинске државе у оквиру граница од 1967. са престоницом у Источном Јерусалиму.
Председници су такође размотрили одређена питања у оквиру руско-турске сарадње у различитим областима.
Претходно се огласио кабинет турског председника, истакавши да су лидери разговарали о мерама за спречавање раста тензија између Израела и Палестине.
Ердоган је рекао Путину да „гађање цивилних насеља изазива забринутост, те да Анкара не поздравља такве иницијативе“.
„Председник Ердоган такође је рекао да ће Турска наставити да улаже све напоре како би се обезбедио мир у региону“, додаје турска страна.
Како се истиче, лидери су оценили иницијативе које је неопходно предузети како би се задовољиле хуманитарне потребе у региону сукоба.
Контакти Путина и Ердогана биће настављени.
Претходно, војно крило палестинског покрета Хамас у суботу је објавило операцију „Потоп ел Аксе“ против Израела. Израелска војска након тога је саопштила о покретању операције „Гвоздени мачеви“ против Хамаса у Појасу Газе. Израелски премијер Бењамин Нетанијаху, у обраћању нацији, рекао је да се земља налази у ратном стању и додао да је наредио мобилизацију резерви. Израелска војска чисти насељена подручја.
Подсетимо, палестинско-израелски конфликт, у чијој су основи територијални интереси страна, деценијама представља жариште у региону.
Одлуком Уједињених нација, уз активну улогу СССР, 1947. године одређено је да буду формиране две државе - Израел и Палестина - али је основана само израелска држава.
Зашто је Блиски исток опет захватио хаос и какве ће бити његове глобалне последице у новој емисији "Свет са Спутњиком":