„Као што је већ спомињано, разматрамо питање опозива ратификације Споразума о свеобухватној забрани нуклеарних тестирања, како бисмо изједначили нашу позицију са САД које још нису ратификовале тај споразум. У случају дератификације, задржавамо право да обновимо нуклеарна тестирања, али наглашавам – искључиво као одговор на сличне акције Вашингтона“, изјавила је Жданова.
Раније је председник Представничког дома Вјачеслав Володин изјавио је да ће Савет Државне думе Русије размотрити повлачење из Споразума о свеобухватној забрани нуклеарних тестирања.
У међувремену, извршни секретар Организације за спровођење Споразума о свеобухватној забрани нуклеарних тестирања Роберт Флојд изразио забринутост јер Русија предузима кораке у правцу опозива ратификације. Он је затражио састанак са „кључним руководиоцима“ у Русији.
Споразум о свеобухватној забрани нуклеарних тестирања потписан је 1996. године, а Русија га је ратификовала 2000. Међутим, неке земље попут Америке и Кине, још увек нису то урадиле. Истовремено, државе које поседују нуклеарно оружје добровољно су се обавезале да неће спроводити таква тестирања.