Мисија одласка на овај астероид окончана је прошлог месеца, када је у пустињи Јута депонована капсула напуњена са око 250 грама материјала прикупљеног са астероида Бену крајем 2020. године.
Узорци су однети у свемирски центар Џонсон у Хјустону, а одатле предати истраживачима широм света ради детаљне анализе. Научници се надају да ће материјал пронађен на Бенуу пружити увид у порекло живота на Земљи, јер многи од њих верују да су астероиди богати угљеником који су погодили нашу планету депоновали неопходне елементе за настанак живота на Земљи.
Главни истраживач у оквиру ове мисије, научник са универзитета Аризона Данте Лаурета, описао је астероид као „временску капсулу која нам нуди темељан увид у порекло нашег Сунчевог система“.
Бену је изненадио научнике и пре него што су почели детаљно да га анализирају. Наиме, када је сонда „Озирис-Рекс“ покушала да се приближи његовој површини како би сакупила узорак након што је провела 22 месеца у орбити око астероида тражећи савршено место, испоставило се да је спољашњост изузетно порозна, а не чврста, како је НАСА претходно очекивала. Уместо да наиђе на отпор, летелица је почела да тоне, што је Лаурета описао као „застрашујуће“, преноси РТ.
Сонда је за длаку избегла да је Бену прогута, а кратер који је оставила за собом био је огроман- 8 метара, уместо малог удубљења које су научници очекивали. Они су тада закључили да су честице које чине Бенуову спољашњост „тако лабаво спаковане и лагано повезане, да делују више као течност него као чврста материја“.
Након што је своју сонду вратила на Земљу, сонда „Озирис-Рекс“ започела је ново дуго путовање до астероида Апофис, где би требало да стигне 2029. године. Идеја научника није да се узимају узорци са његове површине, већ да сонда проведе 18 месеци снимајући и мапирајући овај астероид. Некада се сматрало да постоји опасност од удара Апофиса у Земљу 2068. године, али та претња према мишљењу научника више не постоји.
Научници се надају да ће доћи до сазнања о другим астероидима истог типа који би могли да се нађу на путу судара са нашом планетом.