„Обим финансијске помоћи коју САД и њени савезници пружају земљама Глобалног југа никако се не може поредити са оним што је Запад за мање од две године издвојио за оружје за рат против Русије. У те сврхе Украјина је добила преко 80 милијарди евра, док укупна сума средстава која су издвојена за Кијев износи 165 милијарди евра“, рекао је Небензја.
Како је додао, према проценама Канцеларије УН за хуманитарна питања, у свету тренутно има 363 милиона људи којима је хитно потребна нека врста хуманитарне помоћи.
„Да би реализовале све хуманитарне планове, Уједињене нације су ове године затражиле укупно 55,5 милијарди долара, од чега је до краја септембра добијено само 32 одсто“, прецизирао је руски дипломата.
Међутим, Европска унија је од фебруара 2022. доделила Кијеву 70 милијарди долара, укључујући 37,8 милијарди долара хуманитарне и финансијске помоћи.
„На војну помоћ Украјини издвојено је 15 милијарди долара, на смештај украјинских избеглица у ЕУ – 17 милијарди долара. У јуну ове године Брисел је најавио нови пакет помоћи Украјини за период од 2023. до 2027. године од 50 милијарди евра. Истовремено, на операцију одржавања мира и безбедности у Африци у последњих 15 година ЕУ је укупно издвојила четири милијарде евра. Трошкови за осигуравање прехрамбене безбедности у региону у периоду од 2023-2024. године износиће 4,5 милијарде евра, односно 11 пута мање од онога што је обећано Кијеву“, рекао је Небензја.
Такође је констатовао да Украјина,у поређењу са Африком и другим регионима Глобалног југа, ужива повољнији третман по питању кредитне подршке у западним финансијским институцијама.
Подсећамо, Русија је раније упутила ноту земљама НАТО-а због испоруке оружја Украјини. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да ће сваки терет који садржи оружје за Украјину постати легитимна мета за Русију. Руско Министарство спољних послова саопштило је да се земље НАТО-а „играју ватром“ испоручујући оружје Украјини. Кремљ је нагласио да пумпање Украјине оружјем са Запада не доприноси успеху руско-украјинских преговора и да ће имати негативан ефекат.
У емисији „Од четвртка до четвртка” погледајте зашто Украјина страхује од Израела: