Седница по тзв. Ариа формули сазвана је на иницијативу сталних представника Албаније, Британије и Америке у УН и заказана за 18. октобар, само неколико дана пред редовну седницу СБ посвећену Космету која ће бити одржана 23. октобра и којој ће присустувовати и председник Србије Александар Вучић..
Злоупотреба позиције у СБ УН
О овоме је говорио и министар спољних послова Србије Ивица Дачић, који би са председником Србије требало да борави у Уједињеним нацијама, због поменуте седнице. Дачић сматра да је ово покушај злоупотребе Савета безбедности од стране поменутих чланица.
Са његовим мишљењем слаже се и саговорник Спутњика, бивши министар спољних послова Живадин Јовановић.
„За мене нема никакве сумње да се ради о још једној злоупотреби СБ УН и читавог тог система за промоцију илегалног отцепљења и промоцију такозване Републике Косово. Ово је само још једна догађај у низу сличних настојања англосаксонског фактора да оправда своју деструктивну политику у вези са Косовом и Метохијом, односно уопште деструктивну политику на Балкану,“ мишљења је Јовановић.
Политика манипулације западних сила
Он подсећа да нам је још у свежем сећању покушај Велике Британије да се српски народ у СБ УН окриви за геноцид и да се на тај начин баци љага на лице једног народа који је поднео највеће могуће жртве током два светска рата, али и у новијој историји.
„На жртвама које је наш народ поднео у тим ратовима створене су основе и за настанак Европске уније (ЕУ) и за друге институције европског карактера. Међутим, данас поједине земље, у првом реду Велика Британија и Америка у свој хегемонистичкој и експанзионистичкој политици не бирају средства да наставе стратегију дробљења српског националног корпуса и да у свим међународним форумима покушавају да оптуже српски народ, наставајући са оптужбама на наш рачун и за оно за шта уопште не сносимо одговорност“, каже Јовановић, мислећи на најновији покушај да Србе прогласе терористима због догађаја у Бањској.
И ова, како је зову, тематска седница СБ УН, додаје наш саговорник такође има исти циљ јер се дозвољава да неко ко је сепаратистички настројен буде гост или излагач на таквом месту.
„Ова седница је еклатантан пример злоупотребе СБ за промоцију сепаратизма и тероризма и за наношење штете државним и националним интересима Србије и угледу нашег народа. Из свега тога Србија мора да извуче закључке о свом држању према таквим чиниоцима,“ сматра Јовановић.
Давање ветра у леђа сепаратистичкој политици
Наш саговорник каже да не можемо унапред са сигурношћу знати на које би све начине Османијева могла да искористи учешће на тој седници али је сигурно, како каже, да јој је самим учешћем на њој омогућено да се чује глас из Приштине.
„Могу ширити своје тезе, али оно што је суштински по мени битно и што је најважније јесте да су то омогућили Велика Британија и англосаксонски западни фактори, и да на овај начин дају платформу представницима сепаратизма да могу да шире своје идеје јер их штите велике западне силе. Наравно да ће Приштина да искористи ту заштитиничку улогу пре свега Америке и Британије и западаних ментора да оправда оно што је неправедно, а то је нелегална сецесија и отцепљење дела државне територије Србије која је у Уједињене нације ушла као целовита, односно са КиМ,“ каже саговорник Спутњика.
Иначе, министар Дачић је рекао да ће седница Савета безбедности о КиМ бити одржана 23. октобра и да ће јој он присуствовати заједно са председником Србије.
Међутим, како је рекао, управо због оваквих дешавања с обзиром да постоје државе које то раде на овакав начин може свашта да се очекује и на седници Савета безбедности 23. октобра.
Састанци Савета безбедности УН по тзв. „Ариа формули“, названи по венецуеланском политичару Дијегу Арии, имају неформални карактер а сазива их нека од чланица СБ УН. Од обичних заседања СБ разликују се и по томе што не постоји обавеза присуства свих 15 чланица Савета, а незванични карактер омогућава и учешће ентитета који нису чланице УН, појединаца и невладних организација.