Бериша је рекао да се, када је у питању састанак у Тирани, није очекивало да ће доћи до директног састанка премијера Србије Ане Брнабић и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, зато што постоје два потпуно различита приступа.
„Имамо покушај целокупног политичког друштва на Косову да се после 24. септембра прекину сви разговори са Србијом и да се тај разговор, који је водио ка томе да може доћи до неког споразума на уређењу односа Приштине и Београда, у потпуности прекине. То се најбоље може видети из изјаве председника скупштине, који је рекао да је дијалог мртво слово на папиру и да то уопште није приоритет владе“, рекао је Бериша, пренео је Танјуг.
С друге стране, наводи, имамо куповину времена од стране Куртија и председника Вљосе Османи који покушавају да доведу у заблуду европске и америчке чиновнике да постоји воља за наставком дијалога.
„Они у потпуности не желе дијалог и Курти жели да тако заврши свој мандат и уђе у нови мандат с наративом са којим је дошао на власт, а то је да неће разговарати са Србијом. Он не види потребу за разговором, јер је дошло до самосталности Косова. Самим тим, он сматра да је то питање завршено“, поручио је Бериша.
Он указује да се појављује нови проблем након прихватања Српске листе да изађе на изборе на северу.
„Уредба Куртијеве владе је у потпуности закомпликовала изборе на северу, јер ту је сада тај процес изузетно компликован. Компликован је зато што сада треба три грађанина да покрену иницијативу, па да се скупи 20 одсто пунолетних грађана који имају право гласа да траже смену општинског руководства, па тек онда да се закажу избори. То указује на то да би то могло да се деси марта наредне године“, упозорава Бериша.
С друге стране, додаје, имамо меко или никакво инсистирање према Приштини оних који су довели до споразума у Охриду.
„Шолц, да је заинтересован да се питање односа Београда и Приштине реши, то би једноставно и брзо решио. Немачки амбасадор Роде је био изузетно агилан јуче и разговарао с Куртијем, јер кадгод је требало да земље Квинте донесу неку битну одлуку, онда се појављивао амбасадор Роде. Шолц да то жели да реши, решио би преко министарке иностраних послова, јер је он тај замајац који стоји иза Куртија и његове политике“, рекао је Бериша.
Он сматра да је друштво на КиМ уморно од европских игара и игара земаља Квинте.
„Курти мора да схвати да мора да седне у Београду с председником Србије и разговара директно, без посредника. То је моје виђење. Свака од земаља које учествују на овом самиту се држи свог правца деловања, а никако онога што би донело релаксацију ситуације на Западном Балкану“, рекао је Бериша.