Како је наведено, координисаним напорима са Европском унијом, Србија је увела визе за држављане Бурундија, Туниса, Гвинеје Бисао, Индије, Боливије и Кубе.
Међутим, из Европске комисије истичу да је потребно увести визе за држављане још 16 земаља, међу којима су, између осталих, Русија, Кина, Турска, Белорусија и Азербејџан.
У извештају је оцењено да се Србија позитивно ангажовала на спровођењу Акционог плана Европске уније за Западни Балкан и допринела управљању миграционим токовима ка ЕУ.
ЕК је навела да је Србија у августу 2022. године усвојила нову стратегију интегрисаног управљања границом за период 2022-2027 и акциони план за период 2022-2024, као и да јачање контроле на границама и повећање напора на откривању и спречавању кријумчарења избеглица и миграната, треба да остане приоритет.
"Србија је 2022. године предузела низ мера за пооштравање услова за добијање визе и улазак у земљу", наводи се у извештају.
Истиче се да је Србија наставила добру сарадњу са Европолом, као и да је настављена добра сарадња са Евроџаст-ом у вези са кривичним питањима, посебно преко српског тужиоца за везу.
Поред усклађивања са визном политиком ЕУ, Европска комисија од Србије очекује да брзо финализује преговоре о новом Споразуму о статусу Фронтекса са Европском унијом, као и да у потпуности примени клаузулу која се односи на држављане трећих земаља из споразума о реадмисији између ЕУ и Србије, пренео је Танјуг.