Овогодишњи 66. Сајам књига отвориће 21. октобра српски писац и издавач Владислав Бајац, а у име земље почасног госта француски књижевник Матијас Енар.
Човек мудрији од времена у коме живи
„Међународни београдски сајам књига једна је од најзначајнијих културних манифестација не само због тога што се ја бавим писањем већ зато што 200.000 људи, који долазе у овим тешким временима да купе или погледају шта је најновије у књижевним радионицама, враћа наду да је човек ипак мудрији од времена у коме живи“, истиче Душан Ковачевић, председник Одбора Сајма.
Интересовање за сајам књига је, наводи Ковачевић, изузетно:
„Мислим да ће књиге и овај Сајам унети мало светлости и орасположити људе изложене вестима које су катастрофичне и подсећају на нека времена из 20. века, не поновило се“.
Душан Ковачевић: Сајам књига биће лековит
© Tanjug / Сава Радовановић
Присетио се Ковачевић времена када је на Сајам књига долазио са својим пријатељима, великим писцима:
„Некада сам долазио на Сајам књига у друштву са Бором Пекићем, Михизом, Кишом. Заједно смо шетали, а ја сада шетам њиховим улицама на Сајму и то је једно приватно осећање које није баш најлепше. Живимо док књиге постоје“.
Кундера, Киш и Новак Ђоковић
Француска као почасни гост Сајма књига припремила је више од 50 догађаја, уз учешће значајних писаца и мислилаца међу којима су Патрик Бесон, Матијас Енар, Ерик Емануел Шмит, Пјер Асулин, Жилија Каже, Катрин Кисе, Кристел Петиколен, Тома Пикети.
На француском штанду ће сваког дана бити организовани програми за најмлађе, између осталог радионица са Феликсом Ле Баром, аутором музичких бајки, док ће 26. октобра када је школски дан бити обележено 80 година од објављивања „Малог принца“ Антоана де Сент Егзиперија.
Истог дана ће познати аутор манге „Радиант“ Тони Валенте разговарати са својим фановима, а у разговору о великим спортистима Моники Селеш, Алфреду Накашу и Новаку Ђоковићу учествоваће писци Давид Рошфор, Пјер Асулин и Патрик Бесон у присуству кошаркашице Наташе Марковић и шампионке у таквонду Милице Мандић.
Француски писац Патрик Бесон
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Саветник за културу Амбасаде Француске и директор Француског института Станислас Пјере најављује да ће имати посебне програме посвећене Милану Кундери и Данилу Кишу, али и легендарној Коко Шанел уз учешће Изабел Фимејер, ауторке четири биографије ове француске модне креаторке.
Сарадња Србије и Француске у области издаваштва и културе у фокусу ће бити учешћа Француске на Сајму књига те је планиран целодневни округли сто „Издаваштво и јавни интерес“ 23. октобра.
Писци свих генерације из целе Србије
Одбор Сајма књига је, према речима уметничке директорке манифестације Сање Милић, осмислио свој програм комплементаран са активностима Француске и домаћих издавача.
„Сајам књига није само велика књижара. Лепо је што можемо да купимо књиге по популарним ценама, али морамо да имамо и место на коме ћемо чути нешто занимљиво. Настојала сам да позовем писце различитих генерација и поетика, теоретичаре, библиотекаре, књижевне критичаре и новинаре. Они не долазе само из Београда, већ ћемо окупити вредне и важне људе из целе Србије - Врања, Новог Пазара, Чачка, Краљева, Панчева, Новог Сада, Суботице“.
На Сајму књига биће обележено 120 година Музеја града Београда, 140 година од рођења Франца Кафке, 150 година од рођења Радоја Домановића, 90 година од рођења Раше Попова и Слободана Селенића, 130 година од рођења Милоша Црњанског…
Дискутоваће се о томе како се пишу омиљене књиге, могу ли приче да лече, како до добре књиге, има ли новца у књижевности за децу, вештачкој интелигенцији и другим актуелним темама.
Поред француских аутора, гости Сајма ће бити португалски писац Жоао Тордо, британска књижевница Кејт Мос и историчар и писац из Велике Британије Сајмон Сибаг Монтефјоре.
Више од 400 директних излагача представиће се до 29. октобра до када ће, под слоганом „Живеле књиге“, трајати Међународни београдски сајам књига.