Војна кампања под кодним називом „Операција челични мачеви“ биће без премца у својој жестини и разликоваће се од свега што је до сада Израел радио у Гази, пише Ројтерс, позивајући се на осам регионалних и Западних званичника упућених у материју.
Стратегија Израела
Стратегија Израела је да уништи инфраструктуру у Гази, чак и по цену цивилних жртава, потера становништво ка граници са Египтом и крене у потеру за Хамасом дижући у ваздух лавиринт подземних тунела које је изградила та организација, наводи Ројтерс, позивајући се на тројицу регионалних званичника, упознатих са разговорима Израела са САД и блискоисточним лидерима.
Званичници америчке администрације забринути су да би Израел могао да испуни тај план, али да тек треба да смисли излазну стратегију, односно шта ће бити после војне акције.
О плановима шта после акције разговарано је на састанцима америчког државног секретара Ентонија Блинкена и министра одбране Лојда Остина са израелским званичницима, наводе извори Ројтерса.
И арапски званичници исказали су забринутост због недостатка јасног плана за будућност енклаве, којом Хамас влада од 2006. године и у којој живи 2,3 милиона људи.
„Израел нема излазно решење за Газу. Њихова стратегија је да баце на хиљаде бомби, униште све и онда уђу, али шта после? Немају излазну стратегију за дан после“, рекао је извор из безбедносних структура.
До сада је у Појасу Газе погинуло 3.500 људи, што је више него у било ком конфликту Израела и Хамаса до сада.
Хамас и Газа нису лак залогај
Војни експерти казали су Ројтерсу да Газа и Хамас нису лак залогај, будући да је у енклави изграђен систем подземних тунела „за коју је Вијетконгов систем у Вијетнаму дечја игра“.
„Неће успети да униште Хамас тенковима и ватреном моћи“, наводе експерти и додају да је Хамас извршио мобилизацију и поставио противтенковске и противпешадијске мине.
У Вашингтону је мање оптимизма да би Израел могао да уништи Хамас у потпуности и амерички званичници виде мало шанси да би Израел желео да задржи Појас Газе и поново га окупира, додаје Ројтерс. Вероватнији је сценарио, наводе извори из америчке администрације, да израелске снаге покушају да убију и заробе што више припадника Хамаса, униште тунеле и радионице за израду ракета, а онда нађу начин да прогласе победу и изађу из Појаса Газе, пише Ројтерс.
Према наводима те агенције, једна од могућности је да се „ојача“ Палестинска самоуправа, која је изгубила власт над Појасом Газе 2007. године, када је Хамас преузео контролу.
У емисији ”Нови Спутњик поредак” сазнајте да ли се сукоб с Блиског истока може пренети у ЕУ метрополе.