„Озбиљне потешкоће, о којима се није јавно говорило од напада 7. октобра, јесу те што (војно крило Хамаса) ‘Бригаде Изедина ел Касама’ нису биле једине које су нападале и узимале таоце“, написао је он у колумни на платформи Сабстек (Substack).
Херш се позвао на америчког званичника који је рекао да се зна да су у крвави напад на војне објекте и насеља на југу Израела умешане „Бригаде мученика ел Аксе“, које су се првобитно позиционирале као паравојно крило Фатаха.
Плављење тунела
Позивајући се на изворе из Хамаса, Херш је рекао да је у нападу учествовало и цивилно становништво Појаса Газе.
Он је додао и да израелско руководство разматра да поплави широки систем тунела Хамаса пре него што тамо пошаље своје трупе.
„Израел тренутно сталним бомбардовањем претвара град Газу у рушевине и планира да покрене копнену инвазију у блиској будућности“, написао је новинар, позивајући се на амерички извор.
Херш истиче да би то могло да указује на чињеницу да је Израел спреман да отпише таоце који су у опасности.
Палестинско-израелски сукоб
Војно крило палестинског покрета Хамас 7. октобра објавило је операцију „Потоп ел Аксе“ против Израела. Израелска војска након тога је саопштила да покреће операцију „Гвоздени мачеви“ против Хамаса у Појасу Газе.
Израелски премијер Бењамин Нетанијаху рекао је у обраћању нацији да се земља налази у ратном стању и додао да је наредио мобилизацију резерви. У року од неколико дана, израелска војска је преузела контролу над свим насељеним подручјима у близини границе са Газом и почела да изводи ваздушне нападе на циљеве, укључујући цивилне, у Појасу Газе.
Број жртава у Појасу Газе премашио је пет хиљада људи, док је више од 15 хиљада рањено. У Израелу је, према локалним властима, погинуло више од 1,3 хиљаде људи. Према различитим изворима, у заробљеништву Хамаса налази се око 150 Израелаца. Сам покрет саопштио је да се у Појасу Газе налази око 200-250 талаца.
Палестинско-израелски конфликт, у чијој су основи територијални интереси страна, деценијама представља жариште у региону. Одлуком Уједињених нација, уз активну улогу СССР, 1947. године одређено је да буду формиране две државе ─ Израел и Палестина ─ али је основана само израелска држава.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније је изјавио да је потребно хитно зауставити крвопролиће између Израела и Палестине и позвао стране да прекину борбена дејства.
У емисији „Од четвртка до четвртка” погледајте зашто Украјина страхује од Израела: