Испод леденог пространства Антарктика налази се заборављени свет, остатак времена када је живот бујао у шумама и рекама на том данас леденом континенту.
Древни изгубљени свет милионима година се скривао у леду
Смештен у регији Вилкис Ленд на источном Антарктику, који се граничи са Индијским океаном, простире се на подручју сличном Белгији. Новооткривени крајолик, исклесан праисторијским рекама, датира најмање 14 милиона година уназад, а вероватно и више од 34 милиона година.
Тај крајолик је попут снимка прошлости, истиче Стјуарт Џејмисон, професор глациологије са Универзитета Дурам и један од вођа овог истраживања. Клима тог прошлог доба и крајолика, кретала се некада на нивоу од данашње Патагоније до нечега сличног тропима.
То додатно потврђују докази о древним палмама пронађеним недалеко од налазишта. Упркос непотпуним фосилним записима, Џејмисон верује да је разнолик низ дивљих животиња некада ово топло окружење називао својим домом.
Кључ за откривање тајни пејзажа скривеног испод километарског леда
Изнад овог древног терена, масивна ледена плоча, дебљине 2,24 до 4,64 километра, прекрива тај призор. Нил Рос, професор поларних наука са Универзитета Њукасл и један од вођа ове студије, истакао је загонетну природу крајолика испод леда, упоређујући га самистеријама Марсове површине.
Кључ за откривање његових тајни могао би да лежи у бушењу кроз лед, проналажењу узорака језгра темељних седимената, техници која је успешна у откривању доказа са Гренланда који датирају уназад 2 милиона година.
Коришћењем сателитских података и радара који продире кроз лед из ваздушне тачке, нова студија открива крајолик који је измицао претходним истраживањима. Док су ранија истраживања упућивала на древна обележја испод леда, ново истраживање представља јединствено откриће. Студија је објављена у часопису „Нејчр Комјуникејшн“.
Пејзаж је модификован различитим процесима под утицајем река, тектонике и глацијације током веома дугог геолошког раздобља, појашњава Рос.
Поглед уназад
Пре отприлике 34 милиона година, Антарктик је био одраз хладних умерених прашума које данас могу да се виде у Тасманији, Новом Зеланду и Патагонији. Некада део суперконтинента Гондвана, који је укључивао Африку, Јужну Америку, Аустралију, Индијски потконтинент и Арапско полуострво, Антарктик се поступно одвојио кроз тектонску плочу, поставши изолована копнена маса.
Научници реконструишу причу о топлијој клими, са рекама које кривудају према обали формираној док су се суседне копнене масе удаљавале. Како су температуре падале, формирали су се ледници, изрезујући притом долине, преноси Ројтерс.
Тада се клима значајније охладила и нарастао је ледени покривач који је прекрио читавконтинент, преплавивши све глечере који су раније постојали. Када је дошло до тог раста леда, променили су се услови између базе леда и пејзажа, и постало је веома хладно. На тај начин више није било могуће нарушити тај пејзаж. Уместо тога, крајолик је сачуван, вероватно 34 милиона година, појаснио је Џејмисон.