„Италија, Шпанија, Британија и Канада – све се залажу за то да Израел има право на самоодбрану. Нико то не пориче, али та самоодбрана не би требало да се састоји у физичкој ликвидацији огромног броја апсолутно невиних људи у Гази“, рекао је Богданов током округлог стола „Перспективу за кризу на Блиском истоку и изазови руске политике“.
Он је додао да јачање војног присуства САД на Блиском истоку не доприноси смањивању напетости у региону.
„Мислим да све то не доприноси смиривању тензија, које сада већ прелазе све границе тамо у региону. Ово је алармантно, јер се поставља питање – зашто се то ради? Мислим да борба против Хамаса који је прокламована као коначни циљ, чини ми се – иако нисам војник, не захтева ни толико ракетних носача, ни ПВО, толико најсавременијег наоружања“, оценио је Богданов.
„Очигледно се постављају неки глобалнији циљеви“, закључио је руски дипломата.
Богданов је додао и да се током посете Катару састао са политичким руководством палестинског покрета Хамас као и да су две стране разговарале о питању талаца.
Такође је навео да за сада руска хуманитарна помоћ не може да се достави у Појас Газе преко контролног пункта „Рафах“.
„Одлуком председника (Русије) упућени су авиони Министарства за ванредне ситуације са хуманитарном помоћи. Помоћ је, у координацији са нашим египатским пријатељима, довезена на границу. Али контролни пункт је затворен. На оној страни је бомбардовање, није безбедно превозити терет или превозити људе“, рекао је он.
Палестинско-израелски сукоб
Војно крило палестинског покрета Хамас 7. октобра објавило је операцију „Потоп ел Аксе“ против Израела. Израелска војска након тога је саопштила да покреће операцију „Гвоздени мачеви“ против Хамаса у Појасу Газе.
Израелски премијер Бењамин Нетанијаху рекао је у обраћању нацији да се земља налази у ратном стању и додао да је наредио мобилизацију резерви. У року од неколико дана, израелска војска је преузела контролу над свим насељеним подручјима у близини границе са Газом и почела да изводи ваздушне нападе на циљеве, укључујући цивилне, у Појасу Газе.
Број жртава у Појасу Газе премашио је пет хиљада људи, док је више од 15 хиљада рањено. У Израелу је, према локалним властима, погинуло више од 1,3 хиљаде људи. Према различитим изворима, у заробљеништву Хамаса налази се око 150 Израелаца. Сам покрет саопштио је да се у Појасу Газе налази око 200-250 талаца.
Палестинско-израелски конфликт, у чијој су основи територијални интереси страна, деценијама представља жариште у региону. Одлуком Уједињених нација, уз активну улогу СССР, 1947. године одређено је да буду формиране две државе ─ Израел и Палестина ─ али је основана само израелска држава.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније је изјавио да је потребно хитно зауставити крвопролиће између Израела и Палестине и позвао стране да прекину борбена дејства.
У емисији „Од четвртка до четвртка” погледајте зашто Украјина страхује од Израела: