КУЛТУРА

Ерик-Емануел Шмит: Да није било Хитлера, Америка би остала на маргини - неважна

Да није било холокауста и геноцида вероватно идеја о стварању државе Израел, која је постојала још од 19. века, не би била спроведена. Израел не би био створен, а врло је могуће и да би Америка остала по страни, на маргини, не би била уопште важна и не би утицала на дешавања у Европи.
Sputnik
Овако последице Хитлеровог нацизма види француски писац и филозоф Ерик-Емануел Шмит, аутор књиге „Други живот Адолфа Х.“ коју је пре два дана објавио „Клио“.

Покушао сам да разумем Хитлера

Врло плодан драмски писац, овога пута је написао филозофску књигу у којој упоредо прати живот Адолфа Хитлера након што није успео да упише ликовну академију и Адолфа Х. који је примљен на академију.
„Желео сам да схватим како један обичан момак, који је изгубио мајку од рака дојке, имао насилног оца, који је имао проблема са девојкама што је нормалано када имате 17 година и који је изнад свега волео уметност, како један такав наиван обичан човек могао да постане један од најжешћих варвара и једно од најгорих чудовишта које је цивилизација имала. Хитлер из стомака своје мајке није изашао са папцима и роговима као ђаво већ као обично људско биће. Постао је чудовиште кроз историју“, каже Шмит за Спутњик.
Књига "Други живот Адолфа Х." Ерика Емануела Шмита на штанду "Клија"
Двадесети век би посве био другачији, сматра гост Београдског сајма књига, да није било Хитлера:
„Да је постојао само Адолф Х. који је замишљен у овој књизи, који је створен не на мржњи и освети, већ љубави и разумевању и отворености према другима, 20. век би сигурно био другачији. Мислим да не би било рата који је однео 52 милиона живота ни геноцида. Антисемитизам је хитлеровско виђење света“.

Хитлер је у вама, пазите се

Награђивани француски писац пак наглашава да Хитлер није измислио зло:
„Он је та фигура зла која помаже сваком од нас да избегнемо исто то зло. Постајемо нацисти, односно Хитлер, сваки пут када мислимо да смо увек у праву, када избегавамо да мислимо да је свет сачињен од комплексних ствари и покушавамо увек да означимо само једног као кривца. Постајемо Хитлер када проналазимо само једно просто решење за проблеме који су заправо сложени. И постајемо Хитлер када мислимо да увек радимо добро, и да никада не наносимо зло. Сви ми у себи имамо од чега да произведемо Хитлера. Треба да будемо опрезни и да сачувамо тог Хитлера дубоко у себи“.
Добитник награде Француске академије наука за целокупно позоришно дело и низа признања међу којима је и Гонкурова награда, успео је својим новим делом да узнемири читаоце:
„Схватили су да ако би одлучили да ураде одређене ствари, могли би да крену истим путем којим је ишао Хитлер. Често људи кажу – 'Ја немам никакве везе са Хитлером'. Моја књига тврди супротно. Хитлер је у вама, пазите се“.
Шмит верује да сећање на Други светски рат спречава ескалацију сукоба на Блиском истоку:
„Упркос рату који се одвија тренутно на Блиском истоку и свему што се дешава у свету, мислим да нисмо надомак трећег светског рата и ту видим да нас ипак историја нечему учи колико год да смо глуви и слепи за оно што се дешавало. Управо сећање на катастрофу која се десила током Другог светског рата, спречава одговорне појединце који су сада на власти да дозволе да овај рат експлодира и да се претвори у већи и шири сукоб. Сећање на холокауст, огроман број жртава и страх од понављања тога управо нас спречава да то и поновимо.
Истакнути француски писац већ је боравио у Београду 2011. године у оквиру манифестације "Молијерови дани" и тада се у Народном позоришту састао са редитељима и глумцима представа рађених по његовим комадима – „Загонетне варијације“ и „Мали брачни злочини“.
Шмит ће сутра потписивати своју књигу „Други живот Адолфа Х.“ на штанду издавачке куће „Клио“ од 16 сати, а потом ће је представити на штанду Француске.
Увече ће присуствовати извођењу свог комада „Да кренемо испочетка“ у Опери и театру „Мадленианум“ након чега ће разговарати са публиком.
КУЛТУРА
Патрик Бесон: Моје књиге су израз непријатељског става према антисрпском западњачком мишљењу
Коментар