Неименована жена која има 75 година, из града Павије, уморила се од тога што мора да издржава своје синове, од 40 и 42 године, и у неколико наврата је покушала да их убеди да почну самостални живот, посебно пошто су запослени.
„Али нико о томе није хтео ништа ни да чује!“, рекла је она, према извештају у локалним новинама Ла провинћија Павезе.
Мајци је засметало и то што њени синови не доприносе кућним трошковима или пословима. Зато их је извела на суд, што је кулминирало пресудом судије Симоном Катерби, која је саосећала са њеном невољом и издала налог за исељење мушкараца.
У пресуди се наводи да, иако је за мушкарце који још увек живе код куће првобитно била гарантована „обавеза родитеља да обезбеди издржавање“, то више није оправдано с обзиром на чињеницу да су старији од 40 година. Мушкарци имају рок до 18. децембра за исељење.
Скоро 70 одсто људи у Италији старости између 18 и 34 године и даље живи у истом домаћинству са родитељима, према подацима из 2022. године, односно 72,6 одсто мушкараца и 66 одсто жена.
Студија из 2019. показала је да је од младих одраслих који живе код куће 36,5 одсто студената, 38,2 одсто има посао, а 23,7 процената га тражи.
И млади у Србији из родитељског дома одлазе тек када закораче у четврту деценију.
Иако је у Италији одувек постојала култура више генерација које живе под једним кровом, број младих који дуже остају у породичној кући последњих година је порастао, углавном као резултат тешких економских услова и доста времена које је потребно да се нађе стабилан посао.
Иако је налог за исељење наследника реткост, у Италији је било случајева да су родитељи одведени на суд од стране њихове одрасле деце која још увек очекују финансијску подршку, преноси РТС.
У једном случају, 2020. године, италијански врховни суд је одбацио жалбу 35-огодишњег музичара који је тврдио да његов приход од 20.000 евра није довољан за живот и да му је потребан новац од родитеља. Његов случај је одбијен, судском пресудом да млади немају аутоматско право на финансијску подршку родитеља.