РЕГИОН

Јапански стипендиста, кардиохирург, филозоф: Ко су министри у новој 44. црногорској влади

Црна Гора је после вишемесечних преговора добила нову 44. владу на челу са Милојком Спајићем, лидером Покрета Европа сад. Влада ће имати пет потпредсједника и 18 министарстава, једно мање него претходна, а чине је 11 представника ПЕС, шест представника Демократа, два из СНП и три члана Албанског форума.
Sputnik
За избор нове Владе гласало је 46 посланика, против је било 19, један уздржан.

Финансијски експерт на челу владе

Предсједник Владе је лидер Покрета Европа сад (ПЕС) Милојко Спајић (36) који је рођен у Пљевљима где је завршио основну школу и гимназију.
Као стипендиста јапанске владе прву годину студија је завршио на Осака Универзитету, а затим на редовним четворогодишњим студијама дипломирао Економетрију и квантитавну економију на Факултету економских наука на Саитама Универзитету. У оквиру размјене један семестар провео је и на најбољем кинеском техничком универзитету Сингхуа.
Звање магистра стекао је, такође као стипендиста, у Француској на ХЕЦ Парис, који је по Фајненшел тајмсу број један школа у Европи за финансије.
Након школовања је радио у Токију и Сингапуру, у глобалним банкарским корпорацијама Сити Банк и Голдман Сакс, и након тога био партнер Вентуре Цапитал фонда у Сингапуру.
У Црну Гору се вратио 2020. године. Као нестраначка личност био је члан савјетничког тима носиоца изборне листе „За будућност Црне Горе“ и мандатара за састав Владе Здравка Кривокапића. Позицију министра финансија и социјалног старања покривао је од децембра 2020. до априла 2022. године.

Лидеру Демократа потпредсједничко мјесто

Потпредсједник Владе за безбједност, унутрашњу политику, европске и спољне послове је Алекса Бечић, лидер Демократа. Рођен је на Цетињу, основну и средњу школу завршио је у Подгорици, а дипломирао је на Економском факултету у Подгорици, јула 2010. године. Магистрирао је на истом факултету, марта 2014. године, на смјеру Рачуноводство и ревизија.
Оснивач је Демократске Црне Горе, а за предсједника Демократа је изабран на Првом конгресу који је одржан 31. маја 2015. године. На парламентарним изборима одржаним 16. октобра 2016. године, изабран је за посланика у Скупштини Црне Горе. На Другом конгресу партије, одржаном 25. маја 2019. године, једногласно је реизабран за предсједника Демократске Црне Горе.
За предсједника Скупштине Црне Горе изабран је 23. септембра 2020. године.
Потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Копривица је такође из редова Демократа. Рођен у Никшићу, гдје је завршио основну школу и гимназију. Правни факултет Универзитета Црне Горе уписао је 2003. године, а дипломирао 2007. године са просјец̌ном оцјеном 9,84 као вишеструко награђивани најбољи студент генерације.
За резултате остварене током студија права добио је: Награду Адвокатске коморе „Проф. др Петар Стојановић“ која се традиционално додјељује, као најбољи дипломирани студент права у 2007. години, награду Општине Никшић поводом Дана ослобођења за најбоље студенте...
Магистрирао је на Правном факултету Универзитета у Београду и положио усмени дио докторских студија. Аутор је науц̌них и струц̌них радова из области Економске анализе права, Неоинституционалне економске теорије и Економије јавног сектора. Потпредсједник је Демократске Црне Горе од 14.6.2015. године.

Први урадио операцију на отвореном срцу у Црној Гори

Потпредсједник Владе за рад, образовање, здравство и социјалу Срђан Павићевић из ЦИВИС-а основну школу и гимназију заврсио је у Подгорици. Студије медицине завршио је у Нишу 1985. године. Радни ангажман започиње 1985. као приправник-стажер у Медицинском заводу Титоград, а наставља сталним ангажманом љекара опште праксе у Заводу за хитну помоћ КБЦ Титоград, у периоду од 1986. до 1990. године.
У стручном погледу оснивач је црногорске кардиохирургије и први кардиохирург.
Урадио је прву операцију на отвореном срцу у историји црногорске медицине, 26. априла 2003. године и од тада се, свакодневно, најтеже и накомпликованије хирурске интервенције раде у КЦЦГ.
Потпредсједник Владе за економску политику и министар економског развоја Ник Ђељошај основну и средњу школу завршио је у Тузима, док је студије завршио на Косову.
По завршетку студија, био је ангажован као професор у гимназији у Тузима. Од 2000. године бави се и приватним бизнисом. Посвећеност политици започиње у партији Грађанска иницијатива, а касније у Албанској алтернативи, гдје данас обавља функцију предсједника партије.
Успјешно је обављао функције замјеника министра образовања, посланика Скупштине Црне Горе и државног секретара у Министарству јавне управе.
Потпредсједник Владе за демографију и младе и министар спорта и младих Драгослав Шћекић из СНП-а рођен је у Беранама а по струци је дипломирани економиста.
У периоду од 2003 - 2008. године радио је у Атласмонт банци, на пословима контроле платног промета. Функцију Предсједника општине Беране обављао је од 31. марта 2014. до 11. марта 2021. године, када је преузео функцију в.д. директора Фонда за здравствено осигурање Црне Горе.
Посланик Скупштине Црне Горе био је у два мандата, у периоду од 2009 – 2012. године и од 2013. до краја априла 2014. године. Од 2014 - 2018. године био је потпредсједник Скупштине Заједнице општина Црне Горе, а након тога и потпредсједник Управног одбора ЗОЦГ.

Шеф дипломатије филозоф

Министар вањских послова Филип Ивановић (ПЕС) дипломирао је и магистрирао с највишим оцјенама на Одсјеку за филозофију Универзитета у Болоњи, а докторирао на Одсјеку за филозофију и религијске студије Норвешког универзитета за науку и технологију у Трондхајму. Поред академског образовања, завршио је и професионалне постдипломске студије у области дипломатске праксе на Институту Уједињених нација за истраживање и обуку.
Током научне каријере радио је на Универзитету у Левену, Ван Лир Институту у Јерусалиму и Универзитету Доња Горица, а усавршавао се на Универзитету у Орхусу и Норвешком институту у Атини.

Амерички ђак води ресор саобраћаја

Министар саобраћаја и поморства Филип Радуловић (ПЕС) рођен у Подгорици, а одрастао у САД. Основно и средње образовање стекао је у Сан Франциску, а дипломирао на Универзитету Калифорније у Дејвису, гдје је студирао Биотехнологију и менаџмент технологије. Радио за неке од највећих свјетских компанија у областима биотехнологије, аутомобилске индустрије и зелене енергије укључујући и компанију „Тесла“.
Након повратка у Црну Гору 2020. године, био је предсједник Одбора директора нове авио-компаније Аир Монтенегро и извршни директор Монтенегро Wоркс.
У влади су још из редова ПЕС Маида Горчевић (европски послови), Анђела Јакшић Стојановић (просвјета, наука и иновације), Новица Вуковић (финансије), Андреј Миловић (правда), Јанко Одовић (просторно планирање, урбанизам и државна имовина), Војислав Шимун (здравље), Наида Нишић (рад и социјално старање) и Саша Мујовић (енергетика и рударство).
Испред Демократа Драган Краповић је добио ресор министра одбране, Владимир Мартиновић туризма, екологије и одрживог развоја, док је Тамара Вујовић министар културе и медија. Министар унутрашњих послова је Данило Шарановић уместо планираног Бориса Богдановића који је одустао „због усложњавања здравстеног стања два члана најуже породице“.
Председник СНП Владимир Јоковић је именован за министра пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Из албанских партија, поред Ника Ђељошаја, ресор људских и мањинских права припао је Фатмиру Ђеки, док је министар јавне управе Мараш Дукај.
РЕГИОН
Почело је варницама и ударцима испод појаса: Колико ће опстати нова власт у Црној Гори
Коментар