НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Шта пише у „Књизи мртвих“: Сензационално откриће на древном гробљу у Египту /фото/

Археолози у Египту открили су 3.500 година старо гробље на којем је био скривен папирус мистериозне „Књига мртвих“. Осим штурог саопштења о овом открићу се не зна много, а стручњаци кажу да је вероватно сензационално.
Sputnik
Гробље у Туна ел Гебелу у централном Египту датира из Новог краљевства (око 1550. до 1070. п.н.е.) и садржи мумије, саркофаге, амајлије и бројне „схабти“ (такође зване усхабти) фигурице које су „служиле“ покојнику у загробном животу, наводи се у саопштењу египатског Министарства туризма и антиквитета.
Археолози из министарства раде на ископавању на локалитету од 2017. године и тек недавно су пронашли поменуто гробље.
Копије одломака из „Књиге мртвих“ понекад су укопаване с покојницима, а поменути папирус пронађен на гробљу дуг је од 13 до 15 метара.

Шта је „Књига мртвих“

„Књига мртвих“ је модерно име које се даје разним текстовима који су служили у бројне сврхе, укључујући и помоћ мртвима у „навигацији“ подземним светом, пише „Лајв сајенс“.
Име које су стари Египћани дали овим текстовима понекад се преводи и као „Књига која се појављује по дану“.
Саопштење египатског министарства садржи мало информација о новопронађеном примерку „Књиге мртвих“. Није јасно које тачне текстове садржи нити с ким је сахрањена. Ниједна фотографија папируса „Књиге мртвих“ није објављена, а чланови тима који су га открили засад - ћуте.

Сензационално откриће

Научници који нису били укључени у ископавање рекли су да би налаз могао бити важан, па чак и сензационалан.
„Веома је ретко да се пронађе копија „Књиге мртвих“ у гробу где је првобитно била сахрањена“, рекао је Фy Скалф, египтолог и шеф истраживачке архиве на Универзитету у Чикагу. „Без фотографија је тешко рећи више, а уобичајено је да се чека нека званична објава да би се формирале солидне оцене“.
Лара Вис, извршни директор Музеја „Роемер и Пелизаеус“ у Немачкој, која је опширно проучавала „Књигу мртвих“, рекла је да „ако је толико дуга и добро очувана онда је то свакако сензационално откриће“.
Археолози су на новооткривеном гробљу ископали и бројне ковчеге и мумије, укључујући ћерку Дјехутyја, високог свештеника бога Амона, који је живео пре више од 3.500 година, наводи се у саопштењу. Чини се да још један ковчег припада жени која је била певачица у храму Амона који се повезује са сунцем и древним градом Тебом (данашњи Луксор).
У саопштењу се наводи да се на гробљу налазило и много ћупова у којима су се налазили органи покојника, а пронађени су и остаци камених саркофага у којима су били дрвени ковчези. Ископавања и анализе остатака су у току.
Коментар