Међу окупљеним грађанима на локацији Црвено брдо су и министар привреде и предузетништва Републике Српске Војин Митровић, генерални секретар председника Српске Јелена Пајић Баштинац, као и вршилац дужности директора „Службеног гласника“ Милош Лукић, преноси РТРС.
Неки од учесника носе заставе са српским тробојкама и велику заставу са ликом председника Републике Српске Милорада Додика.
Министар привреде и предузетништва Републике Српске Војин Митровић рекао је да се зна докле је Република Српска и шта је зацртано Дејтонским споразумом, те поручио да „граница постоји“.
„Оно што морају знати у Сарајеву и Кристијан Шмит, Република Српска припада српском народу. То је наше и одавде не идемо“, изјавио је Митровић.
Председник Градског одбора СНСД-а Бијељина Мирослав Миловановић поручио је да је данашње окупљање грађана на Црвеном брду на међуентитетској граници између општина Угљевик и Теочак начин да се каже „не“ политичком Сарајеву и Кристијану Шмиту.
„Ово је наша подршка председнику Републике Српске Милораду Додику против којег се води политички процес. Граница између Републике Српске и ФБиХ Дејтонским споразумом успостављена је и представља реалност, и грађани Републике Српске инсистирају на њеном јасном и видљивом постојању. Ми од тога нећемо одустати, као ни од имовине Републике Српске“, истакао је Миловановић.
Председник Општинског одбора СНСД-а Угљевик Милутин Тасовац рекао је да граница постоји и да то поручују и грађани Угљевика и околних места.
„А још боље знамо где је граница трпљења у односу на нападе на Српску који долазе из дела међународне заједнице и политичког Сарајева. Ми смо одлучни да бранимо Републику Српску и њене институције - председника Српске, председнике Народне скупштине и Владе Републике Српске и српског члана Председништва БиХ. Не желимо никоме зло, ми желимо мир, али знамо шта је достојанство и свако ко има намеру да нестане Српска мора то да зна“, поручио је Тасовац.
Скупови „Граница постоји“ претходно су одржани у Љубињу, Језеру, Новом Горажду, Пелагићеву, Добоју, у општини Источни Стари Град, Рибнику, Фочи, Оштрој Луци, Власеници, Источном Новом Сарајеву, Лопарама и Невесињу.
Окупљања народа почела су 1. септембра након што је Министарство унутрашњих послова Кантона Сарајево забранило скуп испред правосудних институција у овом граду, чија је намера била да се изрази незадовољство због политичке оптужнице против председника Републике Српске Милорада Додика и вршиоца дужности директора „Службеног гласника“ Српске Милоша Лукића.