У Црној Гори ово је један од циљева програма ,,Европа сад 2“. И, одмах су се јавили и критичари ове намере црногорских власти. Упозоравају, пре свега да би свему овоме требало да претходе прецизне анализе и измена закона. Како кажу, ни у самој ЕУ пензиони системи нису исти – дефинисани су различито.
Да би један државни пензиони фонд могао да функционише неопходно је да четири доприноса запослених “покривају” једну пензију. У многим земљама ЕУ, али и у свету, то није више оствариво па се новац у државни фонд “прелива” из државних буџета. А да би државна каса била растерећена многе земље најављују или су већ увеле повећање старосне границе за одлазак у пензију.
Старосна граница помера се и у Србији. При томе, држава повећава пензије и најављује нове корекције. Најспорије, наравно, расту најмање пензије, па се чак чују коментари да би декретом требало повећати примања најсиромашнијих пензионера.
О томе шта је разлог што “стубови” државних пензионих фондова “попуштају” и у богатим европским земљама, зашто су смањени приливи по основу доприноса у државне, да ли су други и трећи стубови права решења – да ли ће 2035. године моћи да надоместе држане пензионе фондове. Са професором Економског факултета Љубодрагом Савићем у данашњој емисији “Енергија Спутњика” Јелица Путниковић разговара и о томе шта чека црногорске пензионере и треба ли Србија да копира ЕУ.
Јер, приватни пензиони стубови, међутим, нису још заживели у већемо броју. У Србији је сваки десети запослени члан неког добровољног пензионог фонда, а тренутно 217.000 грађана уплаћује у приватни пензиони фонд.
О емисији „Енергија Спутњика“
„Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.