НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Кинези развијају напредне човеколике роботе, очекујемо их на тржишту за две године /видео/

Кинези верују да ће бити у стању да направе велики напредак у областима сензора, контроле покрета и интеракције између машина, а све то утицаће на револуцију у роботици.
Sputnik
Бројне технолошке компаније, укључујући „Теслу“, развијају напредне хуманоидне роботе и улажу милијарде у технологију роботике. Кина, која жели да постане глобални лидер у областима вештачке интелигенције и роботике, има сличне планове за развој таквих технологија.
Према документу кинеског Министарства индустрије и информационих технологија, Кина жели не само да развије напредне хуманоидне роботе за две године, већ намерава и да их масовно производи. Да би испунила овај амбициозни план, кинеска влада жели да привуче што више компанија у индустрију, постави стандарде за развој роботике, продуби међународну сарадњу и развије таленте.
Кинези верују да ће у наредне две године моћи да направе велики напредак у областима сензора, контроле покрета и интеракције између машина, што ће све утицати на револуцију у роботици. Поред наведеног, у документу се не помињу неки конкретни начини на које то желе да постигну, али се зато истиче да би такви роботи могли да донесу такозвану дисрупцију (промене у смислу поремећаја) на тржишту на сличан начин на који су то донели рачунари, паметни телефони и електрична возила.
Након што је информација из документа процурила у јавност, цене акција кинеских роботских компанија су порасле.
Једна таква компанија „Fourier Intelligence“ је раније ове године представила свог хуманоидног робота GR-1, који већ има прилично напредне могућности. Робот тако може да хода на две ноге брзином од 5 km/h, сат времена носећи терет од 50 kg. Његова масовна производња требало би да почне већ крајем ове године, а очекује се да ће следеће године бити испоручено неколико хиљада комада, пренео је „Тех спот“.
Такође, „Fourier Intelligence“ планира да сарађује са компанијама које развијају вештачку интелигенцију у циљу имплементације вештачке интелигенције у мозак свог робота.
Коментар